Myjmy auta zimą

– Zima to bardzo ciężki okres dla lakieru samochodowego. Z reguły samochody po zimie nie wyglądają tak dobrze jak przed nią – informuje Marcin Żrałek z firmy Dimantowa Ochrona Lakieru zajmującej się profesjonalną regenarcją lakieru. Co możemy zrobić by karoseria samochodu nie zniszczyła się w czasie zimy?

Nie czekaj

– Powinniśmy myć swoje auta częściej niż latem. Pozostawienie piasku, błota oraz soli na samochodzie z pewnością spowoduje uszkodzenie karoserii – przekonuje Marcin Kramer z Automyjni Atlantis w Poznaniu. – Część kierowców czeka z umyciem auta do wiosny. To błąd – dodaje. Jednak prawidłowe umycie swojego samochodu zimą to nie taka prosta sprawa. Powinnyśmy przestrzegać kliku zasad.

Koniecznie pod ciśnieniem

Silikon w sprayu cena około 15 zł

Jak twierdzi Marcin Kramer możemy skorzystać z różnych rozwiązań: myjni automatycznej, umyć auto samodzielnie w garażu, czy na stacji. Musimy jednak pamiętać o jednym – Nie możemy mówić o porządnym umyciu auta, jeśli nie skorzystamy z mycia pod wysokim ciśnieniem – podkreśla. W myjniach, które znajdują się na stacjach benzynowych lub gdy obmywamy auto gąbką tylko pozornie pozbywamy się brudu. – Tak naprawdę wcieramy tylko sól i piasek w karoserię, niszcząc ją przy tym jeszcze bardziej – informuje Marcin Kramer. Jeżeli jesteśmy zmuszone do mycia samochodu we własnym zakresie, należy zaopatrzyć się w profrsjonalny szampon samochodowy, najlepiej z woskiem. Sposób dozowania szamponu znaleźć możemy na opakowaniu.

Wystarczy przetrzeć

Szampon  samochodowy firmy Karcher cena około 50 zł

Po umyciu auta kierowca powinien pamiętać o usunięciu wody z newralgicznych miejsc takich jak: gumowe uszczelki przy drzwiach i szybach bocznych czy zamków. – Pozostawienie wody w zamku może spowodować jego zamarznięcie. W następstwie, nie dostaniemy się do wnętrza samochodu. Z kolei gdy uszczelki pozostaną mokre – zamarzną i mogą po porostu odpaść – mówi nam specjalista z myjni Atlantis. – Dobrze jest przed samym myciem oczyścić uszczelki, przetrzeć je sylikonem a do zamka wprowadzić środek smarujący. Takie działanie zmniejszy ryzyko zamarznięcia elementów – dodaje Marcin Kramer.

Nie zostawiaj

Zwróć uwagę na temperaturę. Korzystanie z myjni można polecić jedynie, gdy istnieje możliwość pozostawienia oczyszczonego pojazdu na kilka godzin w dodatniej temperaturze (i oczywiście, gdy myjnia usuwa uporczywy brud pod wysokim ciśnieniem). Powinnyśmy zaczekać aż auto przeschnie. – Najgorzej jest umyć i postawić auto na zimnie, przed domem – mówi nam specjalista. – Już lepszą decyzją jest umycie auta przed podróżą. Wówczas, w czasie jazdy, auto będzie mogło się nagrzać, a wilgotne elementy wyschną szybciej – radzi specjalista. Tylko, kto myje samochód przed wyruszeniem w trasę? Kolejna wymówka…