Szybkość w szczytnym celu

Można się ścigać dla adrenaliny, można wciskać pedału gazu tylko po to by wygrać, a można wziąć udział w rajdzie dla… zdrowia. Taka jest idea II edycji Rajdu Polski Kobiet.

Za nieco ponad miesiąc – 26 i 27 maja 2012 roku w Warszawie odbędzie się II edycja Rajdu Polski Kobiet. Podobnie, jak w zeszłym roku, zaplanowano start kilkudziesięciu kobiecych załóg, których nazwiska znamy z okładek wielu znanych pism i stron portali internetowych. Będą więc aktorki, piosenkarki, sportowcy i… celebrytki. Na liście ścigających się Pań znalazły się bowiem m.in. twarz tegorocznej edycji Rajdu – Ewa Gawryluk (męską twarzą Rajdu jest rajdowiec – Jarek Kazberuk), Super niania Dorota Zawadzka (ciekawe czy również zostanie ona Super kierowcą), dziennikarka Anna Popek, kobieca twarz polskiego dziennikarstwa o motoryzacyjnych zapędach – Agnieszka Szulim, żona Adama Małysza – Iza i biegająca dotychczas wokół Stadionu Narodowego Joanna Mucha – Minister Sportu i Turystyki. Kobietom towarzyszyć będą też mężczyźni – mężowie, ale i nie tylko. Będzie więc Waldemar Błaszczyk – mąż Ewy Gawryluk, Adam Badziak (mąż Agnieszki Szulim), Przemysław Saleta czy sześciokrotny Mistrz Polski Rafał Sonik. Zadaniem Panów będzie wsparcie operacyjne Pań, a rolą wszystkich uczestników Rajdu promowanie walki z chorobami nowotworowymi. Czy o konieczności badań profilaktycznych można apelować zza kierownicy?

Ja uważam, że tak i podpisuję się pod słowami dr Krystyny Backiel, pomysłodawczyni wydarzenia, Prezesowi Zarządu Fundacji Teraz Kobiet, której zdaniem: „Organizując Rajd chcemy nie tylko pokazać, że kobiety doskonale radzą sobie za kółkiem. Podstawowym jego celem jest zwrócenie uwagi na rosnące statystyki zachorowań na raka i uświadomienie potrzeby dbania o zdrowie. Chcemy zachęcić kobiety do przeprowadzania cyklicznych badań, takich jak mammografia, USG piersi i narządów rodnych, badań cytologicznych, okresowych badań specjalistycznych na poziom hormonów. Świadoma profilaktyka jest najprostszym czynnikiem poprawiającym skuteczność leczenia i zapobiegania chorób nowotworowych u Kobiet”

A jak to będzie wyglądać?

Zastanawiacie się pewnie, w jaki sposób Panie będą „walczyć” o zdrowie? Przyznam, że dla mnie to również była zagadka. Co innego bowiem mówić i nawoływać, a co innego ładnie brzmiące hasła zamieniać w czyny. Fundacji Teraz Kobiet to się jednak udało! Wpadła bowiem na pomysł by w trakcie II edycji Rajdu jego uczestniczki miały zorganizowane badania mammograficzne i cytologiczne w Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz w otwockim Europejskim Centrum Zdrowia (punkty trasy), a na całej trasie rajdu postanowiono o rozstawieniu tzw. mammobusów, cytobusów oraz ambulansów do poboru krwi, z których będą mogły skorzystać mieszkanki okolicznych miejscowości. Profilaktyka i szansa na przebadanie się przyjdzie więc do nich i nie będzie wymówki by z niej nie skorzystać. Dodatkowo w tych miastach, w których znajdują się placówki szpitalne, np. w Piasecznie – specjalne dyżury pełnić będą gabinety ginekologiczne i mammograficzne. Fundacja planuje również nie tylko w dniu rajdu, ale i przed oraz po jego zakończeniu organizację pikników medycznych w całym kraju, które wspierane będą przez firmy motoryzacyjne.

Zakończenie Rajdu Polski Kobiet tożsame będzie więc z podsumowaniem nie tylko wyników sportowych, ale i efektów akcji badań profilaktycznych – Panie ścigać się będą bowiem nie tylko dla czasu i prestiżu, ale dla każdej z nas i jej zdrowia.

Chcesz obejrzeć Rajd?

Uroczyste rozpoczęcie II edycji Rajdu odbędzie się w sobotę 26 maja ok. godz. 10.00 w Warszawie przy ul. Malowniczej (pętla tramwajowa Park And Ride Okęcie), skąd załogi udadzą się na rajdowe trasy wiodące przez podwarszawskie miejscowości m.in. Otwock, Karczew, Górę Kalwarię, Podkowę Leśną, Lesznowolę, Otrębusy, Konstancin-Jeziorna oraz Piaseczno.

Ciekawostki

Honorowy patronat nad Rajdem objęła Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która zapowiedziała, że jeśli nic nie stanie jej na przeszkodzie z przyjemnością weźmie udział w inicjatywie!

Motoryzacyjnym partnerem Rajdu są firmy Seat i Subaru. Importer samochodów o hiszpańskim temperamencie – Iberia Motor Comapny zapowiada razem z Fundacją Teraz Kobiety nową inicjatywę sportowo-medyczną, która organizowana będzie jesienią.

Swoje drużyny wystawią jednak również inni importerzy i dealerzy.

Komandorem Rajdu jest Witold Prószyński.

Szczytny cel, więcej zdrowych i świadomych kobiet, a do tego motoryzacyjna przygoda. Czy można chcieć więcej? Chyba nie! Gratulujemy pomysłu, trzymamy kciuki za ogranizację i będziemy kibicować. AutoPolka to nie tylko kobieta za kierownicą to również kobieta świadoma zdrowotnych zagrożeń i potrafiąca im przeciwdziałać.

Więcej informacji o rajdzie znajdziecie tutaj.

Magda Drzewiecka