Jak najlepiej przewozić rowery?

Powoli zbliża się weekend. Z pewnością wiele z nas chciałoby zabrać ze sobą rowery na weekendowy wypad za miasto. Jak go przymocować, aby było bezpiecznie?

W celu przewiezienia roweru konieczne będzie zakupienie odpowiedniego bagażnika na rowery. Generalnie mamy dwie możliwości przymocowania roweru. Albo na dachu, albo na tylnej klapie. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to, jaki rodzaj bagażnika wybierzemy, ma znaczenie.

Wolniej!

Popularniejszym typem bagażników jest bagażnik dachowy, jednak część osób decyduje się na użycie bagażnika przymocowanego do tylnej klapy. Nieważne jednak w jaki sposób przymocujemy rowery, ważne, by o tym pamiętać w czasie jazdy. Najważniejszym elementem jest prędkość – nie możemy zbyt szybko jechać. Oczywiście dobrej jakości uchwyty nie mają prawa puścić, jednak z rowerami na dachu nie powinniśmy rozpędzać się do prędkości, z którymi jechalibyśmy bez rowerów i do prędkości, na jaką pozwalają warunki na drodze. Wyobraźmy sobie nagłe, gwałtowne hamowanie. Mocowania rowerów narażone będą na bardzo, bardzo duże przeciążenia – lepiej nie ryzykować.

Dodatkowe elementy, bądź na dachu samochodu, bądź na jego tylnej klapie, generować będą zwiększone opory powietrza, co przełoży się też niestety na wyższe zużycie paliwa. Trzeba wziąć też pod uwagę, że dodatkowy balast spowoduje, że podniesie się środek ciężkości. Musimy więc uważać przede wszystkim na zakrętach.

Rower do tyłu

A może by tak zamontować rower do tylnej klapy samochodu? Takie rozwiązanie ma oczywiście sens w przypadku większych samochodów, np. SUV-ów lub większych kombi. W tym przypadku również musimy się liczyć ze zwiększonymi oporami powietrza, a co za tym idzie, ze zwiększonym zużyciem paliwa. Rower na klapie bagażnika spowoduje też problemy z jego otwarciem.

Które rozwiązanie ma więcej zalet? Decyzję zostawiamy Wam. Jedno jest pewne. Montując rower na klapie pozostawiamy sobie do dyspozycji cały dach, na którym możemy zamontować np. bagażnik dachowy. Takie mocowanie powoduje też łatwiejszy dostęp do rowerów.