9 sposobów na porządek w rodzinnym aucie

Każdy posiadacz rodzinnego samochodu wie jak łatwo jest go zapuścić. Codzienne przejazdy oraz weekendowe wyjazdy z dziećmi wiążą się z kupą śmieci, milionem przedmiotów walających się po kątach i toną okruchów. Oto 9 wskazówek jak utrzymać wymarzony porządek w rodzinnym samochodzie. Jeśli je wdrożysz, nawet perfekcyjna pani domu będzie z Ciebie dumna.

1. Zasada 6 miesięcy

Przenieś do auta zasadę dotyczącą reorganizacji domowej szafy i pozbądź się wszystkiego, czego nie użyłaś i prawdopodobnie już nie użyjesz, ale z przyzwyczajenia wozisz ze sobą. Zimą wypakuj płetwy i maskę do nurkowania, a latem skrobaczkę i łańcuchy na koła. Zostaw tylko to, co jest naprawdę niezbędne. Bądź rozsądna i bezwzględna.

2. Wyrzuć wszystkie śmieci

Porządki zacznij od wyrzucenia wszystkich śmieci z auta. Stare butelki po napojach, papierki po gumie do żucia, brudne reklamówki, zużyte chusteczki higieniczne. Wprowadź zasadę wyrzucania śmieci na bieżąco, przy wysiadaniu z auta, tak żeby nie gromadziły się miłosiernie we wszystkich zakamarkach. Oprócz porządku, zyskasz też przyjemniejszy zapach.

3. Ogranicz kocyki, poduszeczki, gry i zabawki

Każda rodzina wozi ze sobą pewien asortyment dziecięcych gadżetów, ale czy faktycznie potrzebujesz wszystkiego tego, co po kilku wyjazdach zaczyna piętrzyć się w aucie? Pozbądź się wszystkiego, co nie stanowi standardowego wyposażenia i naucz swoje dzieci sprzątania po sobie po wycieczkach i zgarniania wszelkich zabawek. To nie tylko ograniczy chaos w aucie, ale zwiększy bezpieczeństwo w razie stłuczki lub gwałtownego hamowania.

4. Usuń gadżety wiszące na lusterku

Być może wydaje Ci się, że bez łapacz snów, wielobarwnych naszyjników i uzdrawiających kryształów nie poradzisz sobie w trasie, ale spokojnie. Dasz radę! Prawda jest okrutna – takie gadżety to nie tylko kicz ale przede wszystkim rozpraszacz uwagi.

5. Przeszukaj zakamarki

Porządków nie ograniczaj tylko do siedzeń i podłogi. Zajrzyj głębiej i przeszukaj wszystkie schowki oraz ciemne zakamarki. Zdziwisz się co można tam znaleźć. Zapewnie niektóre przedmioty obudzą sentymentalne wspomnienia, ale bądź bezwzględna. Pamiętaj, że perfekcyjna pani domu pozbawiona jest skrupułów. Jeśli Twoje odkrycia nie przynoszą żadnego pożytku w aucie i nie używałaś ich przez ostatnie 6 miesięcy, po prostu się ich pozbądź.

6. Zajrzyj pod siedzenia

Nie zapomnij zagrabić pod siedzeniami. Przedmioty fruwające po samochodzie często tam trafiają. Prawdopodobnie znajdziesz stare gazety, które przeglądałaś czekając na dzieci pod szkołą, atlasy samochodowe, ulotki reklamowe i inne śmieci.

7. Skontroluj kokpit i podłokietnik

Jedną z korzyści posprzątania kokpitu może być odnalezienie zaginionego bogactwa. Poza śmieciami, w przegródkach znajdziesz zapewne całe góry pieniędzy…

8. Oczyść bagażnik

Bagażnik to skarbnica niepotrzebnych gadżetów. Oprócz tego, co powinnaś wyrzucić lub usunąć, znajdziesz tam całą masę przedmiotów, które warto lub wręcz trzeba wozić ze sobą na co dzień, takie jak koło zapasowe czy apteczka. Nie oznacza to, że muszą one fruwać w nieładzie po całym bagażniku. Na rynku jest wiele praktycznych rozwiązań, pozwalających utrzymać porządek w bagażniku. Zakup siatkę lub organizer (tutaj znajdziesz więcej informacji). Są pomocne również przy przewożeniu codziennych zakupów. Dzięki nim do domu dowiedziesz całe jajka zamiast kogla-mogla.

9. Zrób z tego sprawę rodzinną

Jednorazowe porządki niczego nie zmienią. Auto, do którego przyjemnie się wsiada, to wynik przyzwyczajeń całej rodziny. Zapomnij o samodzielnej walce z wiatrakami i wprowadź powszechnie obowiązujące zasady dotyczące utrzymywania porządku w waszym wspólnym, rodzinnym aucie.