Zmniejszysz opory powietrza – zmniejszysz zużycie paliwa

Każdy model samochodu, zanim wejdzie w fazę produkcji, testowany jest w tunelu aerodynamicznym. W ten sposób bada się jego właściwości i dąży do zminimalizowania oporów powietrza. Aerodynamika ma więc niebagatelne znaczenie przy projektowaniu samochodów. Ale na zmniejszenie oporów powietrza zwracają również uwagę eksperci od Eco Drivingu – jest to przecież sposób prowadzenia samochodu, który w swoim założeniu nastawiony jest na dbałość o środowisko i ekonomikę jazdy.

Dlaczego aerodynamika jest taka ważna? Zminimalizowanie oporów powietrza przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i mniejszą emisję szkodliwych spalin. Oczywiście, na „fabryczny” współczynnik oporu powietrza naszego samochodu nie mamy wpływu, ale na opory wytwarzane przez wszelkie wyposażenie dodatkowe już tak. Dlatego powinniśmy pamiętać, że np. bagażnik dachowy czy rowery przewożone na dachu mogą znacząco pogorszyć właściwości aerodynamiczne naszego auta – szczególnie przy szybkiej jeździe. Należy zatem unikać podróży ze stelażem na narty czy bagażnikiem dachowym, jeśli nie jest to niezbędne. Także inne sprzęty, jak na przykład duże anteny mogą pogarszać właściwości aerodynamiczne samochodu. Chcąc jeździć w stylu eko warto również unikać jazdy z otwartymi szybami, wystawionymi na zewnątrz rękoma czy uchylonym szyberdachem itd. Wszystkie te czynniki zwiększają współczynnik oporu powietrza, a więc opór aerodynamiczny, a zatem również spalanie oraz emisję szkodliwych dla środowiska spalin i CO2 do atmosfery.

Box dachowy, rowery na dachu, owiewki – wszystkie te elementy wyposażenia zwiększają powierzchnię czołową auta i znacząco podnoszą zużycie paliwa. Jeżeli mamy więc taką możliwość, powinniśmy pakować bagaż do środka auta, a rowery w jak największym stopniu przewozić w tzw. cieniu aerodynamicznym, czyli za samochodem.

* Sponsorem Szkoły Auto jest Castrol.