Jak zoszczędzić 3l paliwa na 100km?

Zaledwie 4% polskich kierowców kojarzy ekojazdę z oszczędnością paliwa –podaje Raport o bezpieczeństwie na drogach i umiejętnościach polskich kierowców przygotowany przez Pentor Research International na zlecenie Skoda Auto Polska S.A. Tymczasem jazda w stylu eco pozwala zaoszczędzić nawet 3 litry na 100 km! Wszystkie działania mieszczące się w Eco Drivingu zmierzają do ograniczeniu spalania, a co za tym idzie mniejszej emisji CO2.

Kolejna zasada Eco Drivingu brzmi – wyłączaj zbędne odbiorniki prądu, a klimatyzacji używaj z umiarem. Wszystkie zasilane prądem urządzenia takie jak: rozbudowany sprzęt audio, systemy ogrzewania tylnej szyby, podgrzewane lusterka i fotele niepotrzebnie zwiększają zużycie paliwa. Nagminnym błędem kierowców jest również ciągłe korzystanie z klimatyzacji, co może dodatkowo mieć wpływ na nasze zdrowie. Specjaliści od Eco Drivingu zalecają, aby z korzystać z niej wyłącznie w bardzo gorące dni i aby nawet wtedy nie ustawiać jej na najniższą możliwą temperaturę.

Zbigniew Wożniak, instruktor Szkoły Auto

Kolejny częsty błąd kierowców to zapominanie o wyłączeniu podgrzewanych lusterek. To kolejne urządzenie, które jeśli nie jest wyłączone, cały czas pobiera prąd powodując zwiększone zużycie paliwa. Na spalanie mają wpływ również codzienne zaniedbania kierowców, takie jak zapomnienie o włączonym, ale całkowicie ściszonym radiu czy podróżowanie z włączonymi światłami przeciwmgłowymi. Zaleca się, aby z tych urządzeń korzystać tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

– Inna zasada Eco Drivingu mówi: unikaj zbędnego obciążenia auta. Bo im bardziej obciążony jest samochód, tym więcej mocy i paliwa będzie potrzebował, aby przemieszczać się i aby dać sobie radę ze zwiększoną masą. Spalanie paliwa w załadowanym samochodzie jest zawsze dużo większe, niż w samochodzie bez ładunku. Wszystko to, co wozimy w bagażniku zwiększa masę całkowitą samochodu i powoduje większe zapotrzebowanie na paliwo. Dlatego chcąc jeździć ekonomicznie, należy unikać niepotrzebnego obciążenia auta – podkreśla Zbigniew Woźniak, instruktor Szkoły Auto.

* Sponsorem Szkoły Auto jest Castrol.