Przewiduj sytuacje na drodze!

Aż 44% kierowców uważa, że ekojazda to jazda wolniejsza niż zazwyczaj – pokazał Raport o bezpieczeństwie na drogach i umiejętnościach polskich kierowców przygotowany przez Pentor Research International na zlecenie Skoda Auto Polska S.A. Nie dziwią więc doświadczenia instruktorów Szkoły Auto prowadzących szkolenia z Eco Drivingu, z których wynika, że kierowcy sceptycznie podchodzą do zmiany swoich przyzwyczajeń za kółkiem. Są nawet przekonani, że wprowadzenie zasad eko spowoduje, że będą marnować swój czas. Tymczasem przewidywanie sytuacji na drodze i płynna jazda pomagają unikać zbędnych zatrzymań i w efekcie zwiększyć średni czas przejazdu.

Kolejna zasada Eco Drivingu zaleca kierowcom: bądź przewidujący – unikaj zbędnych przyspieszeń i hamowań. Przewiduj także możliwe wydarzenia na drodze i obserwuj otaczających Cię kierowców. Tak będzie nie tylko bezpieczniej, ale i ekonomiczniej, bo zbliżając się do świateł, na których pali się czerwone światło, nie musisz dojeżdżać na pełnej prędkości, aby za chwilę gwałtownie hamować. Możesz, a nawet powinieneś toczyć się na biegu i spokojnie czekać na zapalenie się zielonego światła. Toczenie się na biegu bez dodawania gazu oznacza zerowe zużyciem paliwa, a w ruchu miejskim takich momentów na pewno nie brakuje.

– Odpowiednio szybkie przewidywanie warunków i zdarzeń drogowych, pozwoli uniknąć zbędnego hamowania i przyspieszania. Tak naprawdę wiele sytuacji drogowych można przewidzieć na długo wcześniej, zanim się wydarzą. Są to na przykład skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, nagłe zwiększenie natężenia ruchu drogowego, czy konieczność wyprzedzenia rowerzysty” – mówi Zbigniew Woźniak, instruktor Szkoły Auto. Kierowca, który zdaje sobie sprawę, że niedługo trafi na którąś z tych przeszkód może dostosować prędkość samochodu lub też ominąć przeszkody, co sprawi, że jego sposób jazdy stanie się płynniejszy. A zmiana stylu jazdy na eko bezpośrednio przełoży się na oszczędność paliwa, mniejszy stres za kierownicą i oczywiście na bezpieczeństwo podróżowania.

* Sponsorem Szkoły Auto jest Castrol.