Zmęczenie groźniejsze niż alkohol?

Najnowsze badania pokazują, że większe zagrożenie od kierowców na podwójnym gazie, niosą ci, którzy są zmęczeni. Tymczasem aż 2 na 5 kierowców przyznaje się, że zdarza im się prowadzić auto w czasie zmęczenia.

Zmczenie groniejsze niz alkohol

Najnowsze badania fundacji AAA, działającej na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze, wskazują, że prawie 96% amerykanów twierdzi, iż senność za kierownicą jest zachowaniem niedopuszczalnym. Jednocześnie, 1/3 z nich przyznała, że w ostatnim miesiącu podróżowała samochodem zmęczona, w stanie, w którym trudno było powstrzymać opadające powieki.

Zgodnie z wynikami badań, dwóch na pięciu kierowców przyznaje, że zdarza im się podróżować samochodem w stanie zmęczenia. Najniebezpieczniejszy jest jednak fakt, że, jak twierdzi Jake Nelson, dyrektor sektora badań w AAA Fundation, ponad połowa z tych kierowców czuła się senna jadąc na drogach szybkiego ruchu.

Podobne ankiety zostały przeprowadzone w 2010 roku. Wtedy wykazały one, że do 57% wypadków spowodowanych przez zmęczonych kierowców doszło wskutek zjazdu ze swojego pasa ruchu na inny lub wyjazdu poza drogę. Dwóch na trzech biorących udział w tych wypadkach to mężczyźni. Fundacja zaznacza także, że młodzi kierowcy (w wieku 16-24 lata) są zaangażowani w tego typu wypadku dwa razy częściej niż kierowcy w wieku 40-59 lat.

W jaki zatem sposób możemy rozpoznać, że stajemy się senne?

  • masz problemy z utrzymaniem otwartych oczu i utrzymaniem koncentracji
  • zauważyłaś, że zbyt często wyjeżdżasz samochodem poza obręb swojego pasa ruchu
  • zaczynasz często ziewać i pocierać oczy
  • głowa opada Ci do przodu
  • nie możesz się skupić na tym, co dzieje się przed samochodem
  • nie zauważasz i nie stosujesz się do znaków drogowych
  • nie zapamiętujesz charakterystycznych miejsc na trasie, które przed chwila mijałaś
  • czujesz niepokój i rozdrażnienie

Jeżeli zauważysz za kierownicą którykolwiek z objawów, to znak, że stajesz się zmęczona. Dopada Cię senność, która z minuty na minutę będzie coraz mocniejsza. A wtedy…czas na odpoczynek.