Jak długo można używać fotelika samochodowego?

Zgodnie z prawem, dzieci, które nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego wzrostu, muszą być przewożone w specjalnych fotelikach samochodowych. Kompletując wyprawkę dla niemowlaka czy poszukując takiego elementu dla starszego dziecka, często zastanawiamy się, czy warto kupować nowy model, czy być może lepiej postawić na tańszą opcję i odkupić od kogoś już używany fotelik samochodowy. W takim przypadku jednak wielu opiekunów zadaje sobie pytanie dotyczące tego, jak długo można używać fotelika samochodowego, ponieważ jakiś czas temu internet obiegły informacje o tym, że produkty te mają swój termin ważności. Przez jaki czas można je bezpiecznie wykorzystywać? Podpowiadamy.

Czy warto korzystać z używanych fotelików samochodowych?

Niezależnie od tego czy kompletujemy wyprawkę dla małego dziecka, czy też dla starszego, jednym z niezbędnych elementów, które musimy mieć w samochodzie, by bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przewozić malucha, jest fotelik samochodowy. Obecnie w sklepach dostępne są one w wielu różnych wersjach i rozmiarach, jednak nierzadko ceny takich produktów przyprawiają opiekunów o zawrót głowy.

W takim przypadku rodzice zastanawiają się, czy warto kupić tańszy lecz używany fotelik samochodowy. Niestety decydując się na kupno takiego elementu od osób, których nie znamy, a więc korzystając z portali aukcyjnych czy różnego rodzaju grup w mediach społecznościowych, mimo zapewnień o tym, że fotelik był prawidłowo użytkowany, nie mamy stuprocentowej pewności, że faktycznie tak było, a przede wszystkim, że jest to fotelik bezwypadkowy. Nie warto więc ryzykować bezpieczeństwa swojego dziecka i lepiej poszukać oszczędności w innym miejscu.

Czy fotelik samochodowy ma datę ważności?

Foteliki samochodowe mają chronić dzieci w razie niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Materiały wykorzystywane do ich produkcji, takie jak plastik czy styropian, jednak z biegiem czasu zużywają się i tracą swoje pierwotne właściwości. Właśnie z tego powodu można powiedzieć, że foteliki samochodowe mają pewną datę ważności, ponieważ wykorzystane do ich produkcji materiały po pewnym czasie przestają efektywnie chronić dziecko.

Obecnie coraz częściej na fotelikach samochodowych możemy znaleźć naklejki lub inne oznaczenia informujące o tym, że produkt taki może być użytkowany przez okres 10 lat od daty jego produkcji. Jednak fachowcy, którzy zajmują się tematyką fotelików samochodowych, oceniają, że produkty przeznaczone dla dzieci ważących do 13 kg powinny być użytkowane przez okres 4 lat. Z kolei te dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg można bezpiecznie użytkować przez maksimum 6 lat, a te dla starszych pociech, ważących od 15 do 36 kg do 9 lat. Pamiętajmy również, że fotelik zawsze należy wymienić na nowy, w sytuacji kiedy brał on udział w jakiejkolwiek kolizji lub innym zdarzeniu drogowym.