Jakie buty wybierać do jazdy samochodem?

Każda kobieta chce się czuć pięknie i elegancko, dlatego większość z nas wprost uwielbia szpilki, kozaki na wysokich obcasach czy inne tego typu obuwie. Z kolei te, które gustują w wygodnym obuwiu, wybierają na przykład japonki, które doskonale nadają się na upalne dni. Warto jednak zastanowić się nad tym czy nasze buty są odpowiednie do prowadzenia samochodu.

Jakich butów unikać?

Klapki i japonki – takim butom mówimy zdecydowanie nie! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są bardzo niestabilne, nie trzymają się stopy, mogą się z niej łatwo ześlizgnąć i np. przyblokować pedał hamulca. Z pewnością powinnaś także unikać butów na koturnach, wysokich obcasach i szpilkach, ponieważ utrudniają manewrowanie. Szczególnie szpilki nie dają dobrego i pewnego oparcia. Z kolei koturny czy buty na platformie często są ciężkie, przez co ograniczają twoje ruchy. Unikaj także obuwia, które zbyt ciasno przylega do stopy w okolicach kostki – one również utrudniają manewrowanie i spowalniają twoje ruchy.

Idealne buty do jazdy samochodem

Wiesz już jakich butów powinnaś się wystrzegać, jakie więc warto wybrać do prowadzenia samochodu? Powinny one charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami:

  • podeszwa nie może być zbyt gruba, ani zbyt cienka, warto wybrać buty o podeszwie grubości około 2,5 cm (na przykład trampki)
  • powinny dawać dobra przyczepnością, dzięki czemu twoja stopa nie będzie się ześlizgiwać z pedałów
  • muszą być wygodne, musisz czuć się w nich komfortowo. Nie mogą być ani za ciasne, ani za szerokie, wyobraź sobie, że masz przed sobą długą trasę samochodem w niewygodnych i obcierających się butach – niezbyt przyjemne, prawda?
  • powinny dobrze trzymać się stopy, co zapewni ci odpowiednią stabilność podczas prowadzenia samochodu

Najlepsze obuwie jakie możesz wybrać to buty sportowe. Doskonale nadają się one do jazdy samochodem. Jeśli jednak masz jakieś ważne spotkanie i musisz wyglądać elegancko (obowiązkowo szpilki) zadbaj o to, aby mieć buty na zmianę. Wiele kobiet zawsze wozi ze sobą buty przeznaczone do jazdy samochodem. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla początkujących kierowców, których rozprasza każda niedogodność. Takie buty możesz wrzucić do bagażnika, gdzie z pewnością nie zajmą wiele miejsca. Dzięki temu prowadzenie samochodu będzie nie tylko bardziej wygodne, ale przede wszystkim o wiele bezpieczniejsze. Nie wspomnę już o tym, że przedłużysz życie swoim ulubionym szpilkom, które szybko się niszczą podczas obsługiwania pedałów.

Tekst: Paulina Plich