Ubezpieczenie OC – jak wybrać ofertę skrojoną na miarę swoich potrzeb?

Happy financial advisor and young couple communicating while going through paperwork during a meeting.

Każdy kierowca zobowiązany jest do ubezpieczenia swojego samochodu. Reguluje to ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Brak ważnego OC jest karane surowym mandatem, a w przypadku niespodziewanego wydarzenia na drodze może mieć jeszcze bardziej poważne konsekwencje. Posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkowe, a jej zakres jest taki sam w przypadku każdego ubezpieczyciela. Ceny mogą się jednak różnić w zależności od kilku czynników.

Ubezpieczenie OC – co to jest?

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które zabezpiecza właściciela pojazdu mechanicznego przed odpowiedzialnością finansową w przypadku szkody mienia. Jego wykupienie jest obowiązkowe, a jego brak uniemożliwia prowadzenie samochodu. Warto pamiętać o tym, że polisa OC przypisana jest do danego pojazdu o konkretnych numerach rejestracyjnych. Podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne dostępne jest w ofercie niemal każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, a jego cena różni się w zależności od zakresu dodatkowej ochrony.

Ubezpieczenie OC – dodatkowe opcje

Wielu ubezpieczycieli których można znaleźć za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń punkta.pl w celu budowania świadomości konsumenckiej oferuje rozszerzony zakres ochrony – zarówno bezpłatnie, jak i za dopłatą. Wykupienie OC w danym towarzystwie często upoważnia do skorzystania z atrakcyjnych zniżek na inne polisy, które w ostatecznym rozrachunku mogą ochronić nas przed poniesieniem odpowiedzialności finansowej związanej nie tylko z uszkodzeniem mienia osoby trzeciej, ale również własnego.

Dużą popularnością cieszy się AC, czyli Autocasco. Upoważnia ono do wypłaty odszkodowania w przypadku zniszczenia mienia zarówno przez osoby trzecie, jak i właściciela. Można spodziewać się otrzymania należnych środków również w przypadku kradzieży pojazdu lub jego uszkodzenia w wyniku działania żywiołów.

Wielu kierowców wykazuje również zainteresowanie ubezpieczeniem NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków. W praktyce oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest do wypłaty rekompensaty w sytuacji uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci – poniesionych na drodze.

Ubezpieczenie OC – jak wybrać najlepsze?

Jednym z najważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia jest jego cena. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może się ona różnić pomimo faktu, że jest to polisa obowiązkowa. Koszty usługi zależą nie tylko od zakresu ochrony, ale również miejsca zamieszkania, marka pojazdu czy też jego rocznik. Wybierając ofertę warto skorzystać z takich narzędzi jak kalkulator ubezpieczenia OC, dzięki któremu można błyskawicznie porównać ceny u najlepszych ubezpieczycieli na rynku.