Zima w mieście – 5 zasad bezpiecznej jazdy

0

Jak należy jeździć zimą? Generalna zasada mówi, że tak samo jak wiosną czy latem i jedynie zwiększyć ostrożność i jechać nieco wolniej. A zatem:

Zwiększ odstęp

Zwiększony odstęp pozwoli nam a odpowiednią reakcję w razie niespodziewanego manewru jaki może zostać przed nami wykonany. Pamiętajmy, że zimą często napotykamy oblodzoną nawierzchnię – naturalne jest więc, że potrzebujmy większy dystans na wyhamowanie samochodu. Zwiększony odstęp to po prostu klucz do bezpiecznej jazdy!

Zwolnij przed zakrętem

Do większości wypadków dochodzi przede wszystkim w wyniku nadmiernej prędkości. W każdy zakręt musimy wchodzić z taką prędkością, by skupić się tylko i wyłącznie na prawidłowym skręcie kierownicą, nie na walce z poślizgiem czy hamowaniem. Samochód powinien cały czas pozostać pod naszą kontrolą.

Ogranicz zaufanie

Pamiętaj, zimą musimy jeszcze bardziej zwiększyć nieufność do innych kierowców. Zasada ograniczonego zaufania powinna nam towarzyszyć cały czas. Każdy kierowca przecież, mimo dobrych chęci, może popełnić błąd właśnie w wyniku np. nie przyczepnej nawierzchni.

Uważaj na nawierzchnię

Jak często myślisz sobie: ‘zrobię to’, ‘uda mi się’? Niestety, wcale nie musi się udać. Pamiętaj o tym. Nawet jeżeli jesteś dobrym kierowcą, błąd może popełnić ktoś inny! Ktoś o mniejszych umiejętnościach!

Jakie obroty

Wprowadzanie silnika na zbyt duże obroty nie tylko niszczy jednostkę napędową i sprzęgło, ale może mieć dużo poważniejsze konsekwencje. W przypadku np. ześlizgnięcia się nogi ze sprzęgła, samochód wystrzeli do przodu jak z procy. Do tego pewnie ruszymy z piskiem opon. Tymczasem ruszanie na śliskim wymaga przede wszystkim delikatności i wyczucia.