Na pasach piesi pierwsi!

1

Pieszy w starciu z samochodem nigdy nie ma szans. W 2012 roku na przejściach dla pieszych doszło do 3 342 wypadków. Jako kierowca powinnaś mieć oczy dookoła głowy i wykazywać się szczególną ostrożnością. Co możemy zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych? Oto kilka cennych wskazówek.

Nie wyprzedzaj przed przejściem – ustąp pierwszeństwa

Nieostrożne wejście na jezdnię (wtargnięcie, wyjście zza innego pojazdu lub przeszkody) było przyczyna większości wypadków spowodowanych przez pieszych. Co zrobić, aby unikać niepotrzebnych tragedii?

  • Pamiętaj, że piesi stojący na przejściu mają zawsze pierwszeństwo.
  • Zakładaj, że pieszy Cię nie widzi. Zwiększ czujność jeśli pieszy wchodzący na pasy nie nawiązuje z Tobą kontaktu wzrokowego.
  • Zatrzymuj się przed przejściem dla pieszych tylko, aby ustąpić pierwszeństwa.
  • Jedź ostrożnie w okolicach szkół, przedszkoli, boisk i placów zabaw. Dzieci mogą wbiec na jezdnię za kolegami bądź goniąc piłkę.
  • Stosuj wobec pieszych zasadę ograniczonego zaufania!

Zachowuj odpowiednią prędkość

Jadąc 50 km/h możemy łatwo zatrzymać się, bez gwałtownego hamowania. Jadąc 75 km/h wystarczy, że kierowca zamknie oczy na 2 sekundy, a jego auto przejedzie 42 metry bez kontroli. Przy prędkości 100 km/h zamknięcie oczy na sekundę powoduje, że przejeżdzamy 28 metrów zdając się wyłącznie na łut szczęścia.

2

Nie zjeżdzaj na pobocze

W 2012 roku na poboczu lub chodniku doszło do ponad 460 wypadków – zginęło w nich 27 osób, a ponad 500 zostało rannych. Zjeżdżając na pobocze nie dajesz szans pieszym i rowerzystom. Zatrzymuj się na poboczy wyłącznie w przypadku awarii!

3

Źródło: Ergo Hestia