Uważaj na zimowe zagrożenia na drodze!

Jazda samochodem podczas zmieniających się warunków pogodowych to jedno z największych wyzwań. Miękki śnieg, głębokie zaspy, czy z pozoru bezpieczna – „czarna” droga. Zimą łatwo ulec złudzeniom. Podejrzliwa kobieta musi być przezorna. Są miejsca, w których powinna uważać i wykazać się czujnością.

Może się wydawać

Zimą, szczególnie niebezpiecznie jest na mostach, w pobliżu zbiorników wodnych, na wiaduktach oraz na granicy obszarów leśnych. W tych miejscach może być ślisko, nawet jeśli droga wydaje się czarna. Na takich odcinkach poziom wilgotności jest zdecydowanie wyższy, niż w pozostałych miejscach drogi. Te partie jezdni złudnie mogą wyglądać na bezpieczne. Złudnie, bo na ogół po wjechaniu w takie miejsca okazuje się, że jest tam niezła ślizgawka. Uważaj!

Oszust – termometr

Czynności, jakie powinnyśmy wykonać podczas niekontrolowanego poślizgu

Termometr nie zawsze wskazuje dobrą temperaturę. Urządzenie wskazując temperaturę na zewnątrz, nie bierze pod uwagę, że temperatura przy gruncie może być nawet o kilka stopni niższa. Gdy temperatura przy nawierzchni jest bliska zeru, a jezdnia była mokra zaczyna zamarzać. Opona może utracić kontakt z nawierzchnią, a auto może wpaść w poślizg. Również na mostach, wiaduktach, czy w terenach leśnych, gdzie temperatura jest o kilka stopni niższa, termometr nie od razu pokaże jej spadek. Przed takim terenem powinnyśmy koniecznie ograniczyć prędkość.

Nie bagatelizuj wskazań komputera pokładowego swojego auta. Wiele modeli posiada oznaczenia w postaci graficznych śnieżynek. Jeśli się pojawi – ostrzega, że jezdnia może marznąć, że jest zimno i może być ślisko.

Wskazówki

Zbliżając się do mostów, wiaduktów i akwenów wodnych należy zdjąć nogę z gazu. Unikajmy zmiany pasów i nie wyprzedzajmy,kiedy nie jest to konieczne. Unikajmy nagłych skrętów kierownicą i gwałtownego hamowania. Pozwoli to nam zachować kontrolę nad samochodem. Obowiązuje również zasada ograniczonego zaufania wobec innych kierowców. Pamiętajmy, że to, że my mamy założone zimowe opony nie oznacza, że inni uczestnicy ruchu pamiętali o zmianie ogumienia.

Wyjść z poślizgu

Jeśli już wpadniemy w poślizg, najważniejsze to zachować spokój i nie kręcić nerwowo kierownicą. Specjaliści z Goodyear’a radzą, jak się zachować: Podczas wpadnięcia w poślizg niekontrolowany nie należy panikować, kurczowo ściskać kierownicy lub wciskać hamulca. W takiej sytuacji puszczenie hamulca wystarcza z reguły by samochód odzyskał sterowność. Aby wyjść z poślizgu, należy wykonać tzw. kontrę kierownicą, czyli skręcać ją w tę stronę, w którą zarzuca tył samochodu. Staramy się ustawić koła do zamierzonego kierunku jazdy. Delikatne dodanie gazu w tym momencie powinno spowodować, że wrócimy na właściwy tor jazdy. Jeśli samochód zacznie zarzucać w drugą stronę, robimy analogiczną kontrę w przeciwnym kierunku.