Zapnij pasy i podkręć basy!

0

Przed Tobą długa i męcząca wyprawa? Spędzasz kolejny poranek jadąc do pracy, a raczej stojąc w korku? A może krótka, za to niezwykle bogata w rozmowy z ciekawską ciocią droga na dworzec kolejowy? Pamiętaj, istnieje pewien niezawodny sposób, by umilić sobie każdą podróż autem – muzyka!

Muzyka to nie tylko miłe tło podczas podróżowania samochodem, to także świetny sposób na zmniejszenie stresu związanego z prowadzeniem. – Przeprowadzono badania, które potwierdzają, że słuchanie muzyki w trakcie prowadzenia pojazdu wyostrza zmysły, sprawia, że jesteśmy bardziej czujni, a nawet zmniejsza się zmęczenie kierowców – mówi Matt Kirsch, główny inżynier ds. akustyki w Chevrolecie.

Pamiętajmy jednak, że oprócz słuchania muzyki, powinnyśmy także w samochodzie słyszeć inne, równie ważne dla nas dźwięki – silnika, przyrządów kontrolnych czy klaksonu innego samochodu. Musimy także zachować czujność i obserwować, co dzieje się dookoła naszego samochodu.

Matt, jako specjalista, który spędził lata słuchając przeróżnych stylów i gatunków muzycznych, skomponował listę kilku ‘zaufanych’ kawałków, które pomagają mu ocenić akustykę pojazdu. Przygotował dla nas listę 10 przebojów wraz ze wskazówkami, na co zwrócić uwagę podczas słuchania danego utworu. Im bardziej to, co płynie z głośników zbliżone będzie do opisu, tym lepsze masz nagłośnienie!

1. Radiohead – „Packt Like Sardines in a Crushd Tin Box” – Zwróć uwagę na uderzenia bębna basowego, czyli popularnej stopy i metaliczną barwę werbla.

2. Johnny Cash – „Bird on a Wire” – Wsłuchaj się w czysty i dystyngowany głos Johnnego, jego gitara akustyczna powinna brzmieć niezwykle naturalnie.

3. Norah Jones – „Don’t Know Why” – Czysty i naturalny głos wokalistki powinien rozbrzmiewać tuż przed Tobą, jakbyś siedziała w pierwszym rzędzie sali koncertowej.

4. Joan Baez – „Diamonds and Rust” – Wsłuchaj się w mocno brzmiące instrumenty, które powinny rozbrzmiewać wokół Ciebie, tak jakbyś stała na samym środku sceny.

5. Alicia Keys – „No One” – Posłuchaj jak czysto może brzmieć wokal na tle niezwykle przestrzennego akompaniamentu.

6. The Eagles – „Hotel California” – Czysty klasyk. Zwróć szczególną uwagę na otwierającą utwór solówkę gitarową i oczywiście świetnie brzmiącą perkusję.

7. The Black Eyed Peas – „Boom Boom Pow” – W tym kawałku potężny, głęboki bas powinien brzmieć tak samo dobrze zarówno przy minimalnej, jak i maksymalnej mocy głośników.

8. The Black Eyed Peas – „Rock that Body” – Posłuchaj jak mimo ciągłych silnych uderzeń basu doskonale słychać każde wypowiedziane i zaśpiewane słowo.

9. Imogen Heap – „Hide and Seek” – Wsłuchaj się w stopniowo budowaną od samego początku atmosferę i dynamiczny wokal.

10. Mark Keali’i Ho’omalu – „He Mele No Lilo” z filmu „Lilo and Stitch” – Ten utwór to istny teatr dźwięków – posłuchaj, jak chór dzieci równoważony jest przez potężnie brzmiący bas.