Zahamuj bezpiecznie

Długość drogi hamowania a także jego skuteczność zależy od wielu czynników. Jesteś pewna, że uda Ci się zahamować na czas?

Stuprocentowej pewności co do skuteczności hamowania nie mamy nigdy, jednak istnieją pewne przesłanki, które dają nam bardzo prawdopodobny obraz sytuacji, która za chwile może nastąpić. Całkowita droga hamowania zależy od bardzo wielu czynników, wśród których najważniejszymi wydają się być rodzaj nawierzchni i jej stan, a także doświadczenie kierowcy i prędkość, z jaką się poruszamy.

Oceń nawierzchnię

Ocena prawdopodobieństwa skuteczności hamowania nabiera szczególnego znaczenia w zimie, kiedy mamy do czynienia ze zdradliwą nawierzchnią. I nie ważne czy jest to asfalt, kostka brukowa czy beton. Na każdej z tych nawierzchni może osiąść lód, który będzie utrudniał nam ten manewr. Równie ważny jak rodzaj, wydaje się też stan nawierzchni, który zimą ulega dodatkowemu pogorszeniu. Każda dziura na drodze powoduje oderwanie się koła od nawierzchni, zatem chwilowe zaprzestanie hamowania.

Hamuj z zapasem

Regularnie powinnyśmy monitorować stan naszego pojazdu. Powinnyśmy wiedzieć, jaki jest stan naszego układu hamulcowego, a jaki ogumienia. Powinnyśmy wiedzieć, jaki jest stan bieżnika i na jakim ciśnieniu jedziemy. Pamiętajmy, że im bardziej śliska nawierzchnia, tym dłuższa droga hamowania. Na śliskim asfalcie to prawie o 1/3 dłuższy dystans, niż na suchym asfalcie. Na lodzie droga ta może się jednak wydłużyć nawet czterokrotnie!

Fot: Foter.com