Jak ograniczyć zużycie paliwa zimą?

0

Pewnie nieraz słyszałyście już hasło ‘Eko-jazda’. Czym jednak jest i czy naprawdę działa? Eko-jazda jest dziś nie tylko modna, ale wielu kierowców decyduje się na nią, chcąc zaoszczędzić nieco paliwa. Krótko mówiąc, chodzi o płynną jazdę, przynosząca wymierne korzyści w postaci oszczędności paliwa. A o to przecież nam najbardziej chodzi. Oprócz tego redukujemy emisję gazów cieplarnianych a także podnosimy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Dynamicznie

Podstawowe zasady Eko-jazdy są bardzo proste i każdy może je zacząć stosować. Już pierwsze próby z pewnością przyczynią się do zmniejszenia średniego spalania. Przede wszystkim przyspieszać płynnie i dynamicznie z użyciem ¾ pedału gazu. Nie jest prawdą, że musimy wolno się rozpędzać. Ważne jednak, by dynamicznemu przyspieszaniu towarzyszyła szyba zmiana biegów.

Uwaga na cieżar

Ważne jest też, by ‘nie wrzucać’ luzu kiedy dojeżdżamy do skrzyżowania. Powoduje to dodatkowe zużycie paliwa. W czasie postoju dłuższego niż 1 minuta – warto wyłączyć silnik. Pamiętajmy też, że większe zużycie paliwa powoduje niepotrzebne obciążenie samochodu. Warto zatem opróżnić samochód ze wszelkich zbędnych elementów, a już na pewno pozbyć się bagażnika dachowego podczas codziennej jazdy.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCo to jest czarny lód?
Następny artykułZahamuj bezpiecznie