W ciąży za kierownicą

0

Niecierpliwość się wzmaga. A my przecież musimy załatwić jeszcze tyle spraw przed porodem. Ubranka, mebelki do pokoju, wyposażenie do auta, wózek. Śpieszymy się i często, chcąc zadbać o swój komfort i wygodę dzieciątka, zapominamy o tym, co dla niego i dla nas jest bezpieczne.

kobieta-w-ciazy

W Polsce kobieta w zaawansowanej ciąży nie ma obowiązku zapinania pasów. Czy jednak warto ryzykować bezpieczeństwo maleństwa i swoje? Podczas ciąży jesteśmy bardziej podatne na bodźce, łatwiej tracimy koncentrację.
– Przy obecnych rozwiązaniach zapinanie pasów nie jest zagrożeniem dla płodu. Przeciwnie, w razie wypadku zabezpieczą nas przed niebezpieczeństwem wypadnięcia z auta, co grozi utratą ciąży, a nawet życia – ostrzega dr n. med. Artur Kłósek, autor i współautor ponad 30 prac z zakresu położnictwa i ginekologii. – Warto jednak zadbać o to, żeby pasy były odpowiednio wyregulowane i nie uciskały brzucha – kontuynuuje. Warto zabezpieczyć się czymś jeszcze oprócz własnych umiejętności. Prawidłowe zapięcie pasów nie powoduje efektów ubocznych dla malucha.
– Nie zaleca się zapinania pasów, gdy ciąża jest zagrożona, ale jest to przypadek gdy kobieta nie powinna wcale wsiadać do auta – podkreśla dr Kłósek.

Według Volvo, producenta jednych z najbezpieczniejszych aut na świecie, w okresie ciąży powinno się zapinać pasy w następujący sposób:

Odpowiednio ustawić siedzenie, aby wygodnie sięgać do pedałów, a jednocześnie zachować jak największy dystans pomiędzy brzuchem i kierownicą. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, zapiąć go i dociągnąć. Upewnić się, że nie biegnie na wysokości brzucha, lecz leży jak najbardziej płasko pod nim. Przeciągnąć pas piersiowy pomiędzy piersiami aż do boku brzucha, a następnie dociągnąć. Nigdy nie wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy – może mieć to fatalne skutki zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

W końcowym okresie ciąży powinnyście jednak unikać prowadzenia samochodu. W razie wypadku kierownica i poduszka powietrzna są poważnym zagrożeniem dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Lepiej żebyście w tym czasie jeździły na tylnym siedzeniu, zapięte pasami bezpieczeństwa.

Koniec z dyskomfortem podczas jazdy

Pasy bezpieczeństwa są w ciąży niewygodną koniecznością. Jeżeli często odpinasz je, aby uniknąć dyskomfortu, może lepiej wyposażyć się w coś co złagodzi nacisk, niż z nich rezygnować. Producenci oferują szeroką gamę akcesoriów przeznaczonych dla przyszłych mam – kierowców. My wypróbowałyśmy specjalne nakładki antyuciskowe. Pozwalają one lepiej znosić podróż i zapewniają wygodny transportr naszemu maluchowi. Ich używanie zmniejsza ucisk brzycha i piersi. Mogą być używane takżed po porodzie, gdyż chronią miejsce po cesarskim cięciu i często obolałe piersi. Warto pamiętać, że krótsza nakładka powinna znajdować się w okolicy szyja – klatka piersiowa, dłuższa na dolnej części pasa bezpieczeństwa tak, aby pas znajdował się pod brzuchem. Prawidłowo umieszczone zapobiegają przemieszczaniu się pasa bezpieczeństwa podczas podróży.