Zadbaj o dobrą widoczność

Ponieważ w okresie jesienno-zimowym znacznie spada widoczność oraz pojawiają się częste opady deszczu i śniegu, jedną z podstawowych rzeczy, o które należy zadbać jest odpowiedni stan przedniej szyby.

Zadbaj o dobr widoczno

Mam tu na myśli odpowiedni dobór płynu do spryskiwaczy oraz sprawne wycieraczki. Obie te kwestie mają równie wysokie znaczenie w codziennej eksploatacji, kiedy szyby naszego samochodu pokrywają spore ilości brudu, deszczu i śniegu i lodu. Zimowy płyn do spryskiwaczy w połączeniu ze sprawnymi wycieraczkami zapewni nam bezpieczną widoczność zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Przede wszystkim wycieraczka powinna być idealnie dopasowana do kształtu szyby, co w konsekwencji umożliwia równomierny rozkład siły nacisku pióra wycieraczki i gwarantuje wysoką jakość działania. Pamiętajmy, że pióro wycieraczki nie może odrywać się od powierzchni szyby, nawet podczas jazdy z dużą prędkością!

Pióro wycieraczki to jej gumowa część, która ma bezpośredni kontakt z szybą. Jest odpowiedzialna za zbieranie brudu z szyby. Jest ona narażona na większe zużycie zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy jest częściej wzywana do pracy. Nie znaczy to oczywiście, że latem wycieraczki się nie zużywają. W tym okresie używane są w szczególnie niekorzystnych dla siebie warunkach, czyli np. do zeskrobywania brudu z suchej szyby. W kontakcie z suchą szybą pióro wycieraczki nieregularnie się zużywa, co sprawi, że gdy naprawdę będziemy jej potrzebowali, będzie pozostawiać smugi. Pamiętajmy, że jeżeli wycieraczki rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę, pozostawiają smugi i piszczą, to znak, że pióro wycieraczki jest najprawdopodobniej zużyte i wymaga wymiany.

Nie ma wycieraczek sezonowych, dedykowanych do użycia podczas konkretnej pory roku, tak jak to jest z oponami. Nie ma zatem wycieraczek letnich i zimowych. Jeżeli chcemy jednak, by nasze wycieraczki cały rok efektywnie pracowały, warto jest wymieniać pióra raz lub dwa razy w roku. Czy wycieraczka będzie nowa czy używana, poważny problem stanowi osadzanie się na niej lodu. Jest to niezdrowe zarówno dla samego pióra, jak i dla szyby. Wycieraczka pokryta lodem nie tylko będzie pozostawiać smugi, ale także może rysować szybę.