Komfortowa jazda zimą to nie tylko zimowe opony i odpowiednia temperatura wewnątrz samochodu.
Odpowiednie przygotowanie kierowcy do jazdy ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Przyjęcie za kółkiem nieodpowiedniej pozycji może znacznie pogorszyć możliwość szybkiej reakcji, a w razie kolizji przyczynić się do odniesienia znacznie poważniejszych obrażeń. Z tego samego powodu dobrze jest ściągnąć kurtkę lub płaszcz, aby nie krępowały ruchów w czasie jazdy. Ściągnijmy także czapkę, by nie ograniczała nam widoczności.
Kolana daleko od kierownicy
Przed zapięciem pasów pamiętaj o przyjęciu maksymalnie komfortowej pozycji – najważniejsza jest odległość rąk i nóg od kierownicy i pedałów. – Pamiętajmy, aby zająć taką pozycję, która pozwoli naszym nogom pozostać lekko ugiętymi w kolanach nawet w momencie maksymalnego wciśnięcia sprzęgła – przypomina Jan Sadowski, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Link4. Nie kierujmy się błędnymi wskazówkami, że nogi muszą być całkowicie wyprostowane po dociśnięciu pedałów. Niedopuszczalne jest również przyleganie nóg do kierownicy podczas jazdy. Taka sytuacja znacznie ogranicza możliwość wykonania szybkiego manewru, może być zatem przyczyną kolizji.
Uważaj na ręce
Równie ważne jest solidne oparcie pleców o siedzenie, w przeciwnym razie po dłuższym czasie zaczniemy się skarżyć na ból kręgosłupa. – W momencie wyciągnięcia rąk w stronę kierownicy, cała powierzchnia naszych pleców powinna pozostawać w styczności z fotelem. Dzięki temu, w momencie potencjalnej kolizji zmniejszamy ryzyko uszkodzenia naszego kręgosłupa – przypomina Jan Sadowski. Powinnyśmy też dążyć do stałego utrzymywania podczas jazdy obu dłoni na kierownicy w pozycji „za piętnaście trzecia”. Dzięki temu mamy szansę poprawnie wykonać kierownicą każdy manewr, który wymagać będzie od nas szybkiej reakcji, niestraszne nam też będą nawet bardzo ciasne zakręty.
Zadbaj o innych
Podczas jazdy jesteśmy też odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszych pasażerów. Podstawą są zapięte pasy – także w przypadku osób siedzących na tylnej kanapie. Tak samo ważne jest, aby nie zgadzać się na przewożenie większej ilości osób niż jest to dopuszczone przez producenta.
Nie zapominajmy też o najmłodszych pasażerach – z najnowszych badań wynika, że 70 procent rodziców ciągle stosuje niewłaściwe ustawienie i przymocowanie fotelika. – Pamiętajmy, aby foteliki z dziećmi, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia, montować tyłem do kierunku jazdy. To sprawia, że siły hamowania rozkładają się równomiernie na całej powierzchni ciała, podczas gdy ustawienie ich przodem do kierunku jazdy koncentruje wszystkie siły tylko na punktach styku ciała z pasami – przypomina Jan Sadowski z Link4.
Zwróćmy też uwagę na właściwy sposób przewożenia bagażu. Ciężkie lub duże przedmioty powinnyśmy zabezpieczyć, aby w efekcie potencjalnego nagłego hamowania nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów. Najlepiej będzie po prostu umieścić je w bagażniku.