Sprawdź, jakie masz opony

Z najnowszych badań TNS OBOP wynika, że większość Polaków zdaje sobie sprawę z potrzeby zmiany opon na zimowe. Jednak nie wszyscy.

Sprawd jakie masz opony

Wg danych przedstawionych przez TNS OBOP, 79% pytanych używało zeszłej zimy opon zimowych. To zdecydowana większość, jednak nadal znajduje się grupa 13%, która poruszała się na ogumieniu całorocznym i aż 5%, która zdecydowała się pozostać na nieprzystosowanych do jazdy w zimowych warunkach oponach letnich. To co dwudziesty kierowca! Największą zagadką pozostaje jednak fakt, że 3% spośród pytanych nie znało rodzaju opon w jakie wyposażone było auto.

Najpopularniejszą marką wśród opon używanych zimą przez Polaków jest Dębica. Ogumienia tej marki używa 19% badanych. Na kolejnych miejscach plasują się Michelin (13%), Goodyear (7%), Kormoran (5%) i Dunlop (5%). Co ciekawe, blisko co czwarta osoba (23%) nie pamięta w opony jakiej marki wyposażono jej samochód. Oznacza to, że osoby te nie przywiązują wagi do marki opon w jaką wyposażony jest ich samochód, prawdopodobnie więc zdają się na rady pracowników serwisu, w którym wymieniają opony. Poza tym mniejszą wagę do marki opon przywiązują kobiety, wśród których odsetek nieznających marki opon w swoim samochodzie jest dwukrotnie wyższy niż wśród mężczyzn.

– Większość z nas jest już przyzwyczajona do sezonowej zmiany ogumienia, jednak nadal co piąty Polak odpowiedzialny za serwisowanie auta w gospodarstwie domowym nie decyduje się na skorzystanie zimą z opon przeznaczonych specjalnie na tę porę roku – komentuje wyniki badania dr Magdalena Sawińska, Lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP. – Stosunkowo dużą grupę stanowią zwolennicy opon całorocznych, są one popularne zwłaszcza wśród kierowców ze starszych grup wiekowych. Powodem często jest oszczędność, im gorsza sytuacja materialna, tym rzadziej decydujemy się na zakup drugiego kompletu opon – dodaje.

Źródło: TNS OBOP