Włóż okulary!

O tej porze roku słońce znajduje się nisko nad horyzontem, przez co dłużej nas oślepia. Okulary przeciwsłoneczne pozwolą nam nie tylko uniknąć zmęczenia oczu w czasie dłuższej jazdy, ale też uchronią przed oślepieniem przez promienie słoneczne odbijające się na przykład od kałuży.

Okazuje się bowiem, że mogą powodować zagrożenie w ruchu drogowym – przez oślepienie przez słońce zginęło w Polsce aż 45 osób a ponad 800 zostało rannych. Z kolei w Wielkiej Brytanii więcej osób odnosi obrażenia w czasie wypadków spowodowanych promieniami słonecznymi niż złą pogodą i oślepieniem przez inne pojazdy łącznie.

W deszczu czy podczas innych niesprzyjających warunków kierowcy starają się redukować prędkość i wzmacniać czujność, ale przy dużym natężeniu słońca często mogą nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia– mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Warto zachować wtedy większy odstęp od pojazdu z przodu. Latem i przy dobrych warunkach jazdy wydaje nam się, że nic nam nie grozi – nie ma kałuż, mgły, śniegu lub deszczu. Wystarczy jednak krótka chwila, aby promienie słoneczne sprawiły, że znajdziemy się w naprawdę niebezpiecznej sytuacji.

Jeden samochód, jedna para okularów

Okulary mogą być niezwykle przydatne w sytuacjach, gdy okazuje się, że zasłony przeciwsłoneczne są niewystarczające – na przykład wcześnie rano i przed zmierzchem, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Warto więc wrzucić do samochodu jedną parę, której będziemy mogły użyć w takiej sytuacji. Wybranie samochodu jako „schowka” będzie bezpieczniejsze – doskonale wiemy, że zwykle bardzo często zmieniamy torebki, dlatego kładąc je w samochodzie nie będziemy zmuszone do pamiętania o nich za każdym razem. Jeżeli zdecydujemy się na kupno specjalnych okularów przeciwsłonecznych do używania podczas jazdy pamiętajmy o tym, aby były to okulary z polaryzacją, która zredukuje odbłyski. Są zazwyczaj droższe, jednak dużo lepiej ochronią nasze oczy i nas przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Co z szybą?

Nawet najlepsze okulary nie pomogą nam jeśli nie zadbamy o czystość przedniej szyby. Brud znajdujący się na niej powoduje rozproszenie światła i wzmaga oślepienie. Myjmy ją więc zawsze nie tylko z zewnątrz, ale też od wewnątrz. Po umyciu wytrzyjmy szybę tak, aby nie pozostawić na niej żadnych smug i zacieków, które dodatkowo ograniczają widoczność.

W słoneczne dni:

  • Pamiętaj o opuszczeniu osłony przeciwsłonecznej,
  • Staraj się nie używać produktów, które nadają wysoki połysk kokpitowi,
  • Utrzymuj przednią szybę w czystości wewnątrz i na zewnątrz, zawsze miej płyn w spryskiwaczach,
  • Podczas bardzo dużego nasłonecznienia staraj się unikać jazdy pod słońce
  • Zakładaj okulary słoneczne – najlepiej z polaryzacją
  • Gdy obawiasz się oślepienia, zachowaj szczególną ostrożność i zwiększ odległość między pojazdami.

Źródła: www.renault.pl