Opony zimowe – gdzie są obowiązkowe?

W Polsce kierowcy przekonują się o zaletach opon zimowych już podczas pierwszego śniegu. Mimo to, nie wszyscy decydują się na ich montaż. Dlaczego? Bo to droga inwestycja. Niestety, rzeczywistość bywa brutalna.

 

 

Mimo, że co roku nasz kraj jest zasypywany śniegiem, wciąż nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe. W niektórych europejskich krajach jest jednak inaczej i tam brak opon zimowych może być podstawą do ukarania kierowcy. Najlepszym przykładem są w tym przypadku nasi zachodni sąsiedzi.

Zimowe warunki

Zgodnie z niemieckim prawem, kierowca jest zobowiązany do posiadania zimowego ogumienia zawsze wtedy, kiedy panują zimowe warunki (choć możliwe jest także poruszanie się na oponach całosezonowych). W Austrii z kolei, nie ma obowiązku jeżdżenia na zimówkach, ale między 1 listopada a 15 kwietnia, wszędzie tam, gdzie panują zimowe warunki, auto powinno być w nie wyposażone. W praktyce zatem, wybierając się w tym okresie do Austrii powinnyśmy mieć w samochodzie odpowiednie ogumienie.

Okresowo obowiązkowe

W Szwajcarii także nie ma obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych, jednak kierowcy są dyscyplinowani w inny sposób. Mandaty za brak ‘zimówek’ (zwłaszcza przy spowodowaniu kolizji) są bardzo wysokie. Nie opłaca się więc zimą przekraczać szwajcarskiej granicy bez zimowego ogumienia. Podobne przepisy obowiązują we Włoszech, gdzie również obowiązek jeżdżenia na ‘zimówkach’ nie jest regulowany prawnie. Niemniej są regiony, gdzie okresowo wprowadza się takie nakazy, np. w Dolinie Aorty graniczącej z Francją i Szwajcarią, gdzie w okresie od 15 października do 15 kwietnia używanie opon zimowych jest obowiązkowe. Podobnie jest np. w Lombardii czy Południowym Tyrolu, gdzie także wprowadza się okresowe nakazy używania zimowego ogumienia, a czasem nawet i łańcuchów śniegowych.

Podobna zasada obowiązuje we Francji, z tym, że tam obowiązek jeżdżenia na zimówkach regulują znaki drogowe i tylko na terenach bardziej zaśnieżonych oraz na bardziej wymagających odcinkach. Jeżeli zatem planujemy wyjazd do Francji, a nie wiemy, gdzie takie znaki mogą być postawione, warto już w Polsce wyposażyć swój samochód w komplet odpowiednich opon. W Dani, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Chorwacji nie ma wymogu stosowania opon zimowych, jednak we wszystkich tych regionach opony zimowe są powszechnie zalecane, gdyż w każdym z tych regionów zima lubi od czasu do czasu spłatać figla w postaci obfitych opadów śniegu.

Źródło: ADAC