Wakacje sezonem wypadków śmiertelnych

Sezon urlopowy właśnie startuje i tysiące Polaków wsiadają za kółko by udać się na wypoczynek. Niestety, co roku w okresie letnim rośnie natężenie tragicznych wypadków. Kierowcy powinni mieć się na baczności. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Policyjne statystyki wskazują, że w ostatnim sezonie wakacyjnym (lipiec-sierpień 2012) miało miejsce ponad 7 tysięcy wypadków, w których zginęło ponad 660 osób. W porównaniu z rokiem 2011, w którym zdarzyło się ponad 7,5 tys. wypadków, a ponad 800 ludzi straciło życie, można mówić o sporej poprawie. Jednak oczywistym jest, że nawet te obniżone wskaźniki budzą przerażenie.

Tabela-wypadki-wakacje

Wakacje to 1/5 wszystkich wypadków

Czy faktycznie w okresie wakacyjnym natężenie wypadków jest większe niż zwykle? W całym 2012 roku doszło w sumie do 37 046 wypadków. Wypadki przypadające na lipiec i sierpień stanowią zatem 19 % wszystkich wypadków, czyli prawie 1/5. Gdyby zdarzenia te rozkładały się równo między poszczególne miesiące to na każdy z nich powinno przypadać ok. 8% wypadków. W takim rozdaniu na lipiec i sierpień przypadłoby w sumie 16%. W rzeczywistości (jak wyliczono wyżej) na wakacyjne miesiące przypada 19% wszystkich wypadków.

Widać zatem, że letnie natężenie wypadków jest faktem, a nie miejską legendą. Warto brać to pod uwagę przed wyruszeniem na urlop.

Źródło: Korkowo.pl

Fot: Faugel, foter.com