Uważaj gdzie parkujesz!

W pierwszym półroczu tego roku dziennie kradzione były średnio 43 auta. Jakie są najniebezpieczniejsze miejsca na pozostawienie samochodu? A gdzie jest najbezpieczniej?

Uwaaj gdzie parkujesz

W ubiegłym roku policjanci wszczęli ponad 16 tysięcy postępowań karnych w sprawach o kradzież samochodu. Dziennie zgłaszano kradzież ok. 44 aut, co daje średnią miesięczno ok. 1320 zgłoszeń. Podobnie sytuacja ma się w pierwszym półrocze bieżącego roku. W porównaniu z analogicznym okresem rok temu złodzieje ukradli o ok. 200 aut więcej. W sumie zginęło prawie 8000 samochodów!

Na ogródkach działkowych najbezpieczniej

Jak wynika ze statystyk, najwięcej ginie samochodów stojących na ulicy – 3325. Najmniej zaś z ogródków działkowych – tylko 10. Wniosek nasuwa się zatem sam -najbezpieczniej pozostawiać samochody na ogródkach działkowych! Tylko co zrobić gdy takowego ogródka nie posiadamy?;)

Niechlubne pierwsze miejsce pod względem ilości kradzieży pojazdów zajęła stolica. Średnio co trzy godziny ginie tam jeden samochód. – Wprawdzie kradzieży samochodów jest wyraźnie mniej niż jeszcze 10 lat temu, kiedy to odnotowano astronomiczną ilość ponad 70 tysięcy zaginionych aut, to jednak warto być czujnym. Złodzieje tylko czekają na naszą nieuwagę i roztargnienie. Sposobów na ochronę auta przed kradzieżą jest wiele – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Jak się zabezpieczyć?

Większość kierowców jest zdania, że system alarmowy to wystarczające zabezpieczenie. Jak się jednak okazuje, nie daje nam to stuprocentowego zabezpieczenia auta. Ze statystyk wynika także, że równie niebezpiecznym miejscem co ulice są parkingi. Dlatego niektórzy kierowcy wolą dodatkowo zainwestować w parking strzeżony. – Sposób ten nie należy jednak do najtańszych – miesięcznie za tego typu usługę zapłacimy średnio ok. 100-150 zł, co rocznie da nam kwotę 1200-1800 zł. Dzięki temu możemy liczyć na bezpieczeństwo, ale tylko na terenie parkingu. Należy jednak zwrócić uwagę, czy zostawiamy samochód na parkingu strzeżonym czy dozorowanym. W tym drugim przypadku, w razie kradzieży możemy mieć problem z wyegzekwowaniem od właściciela parkingu odszkodowania. Trzeba pamiętać, że z parkingów, w tym również ze strzeżonych, skradziono od początku roku ponad 3200 samochodów. W wielu przypadkach tańszą i bezpieczniejszą możliwością jest wykupienie polisy AC, która chroni nasz samochód wszędzie, gdziekolwiek się znajdziemy – dodaje Kuczwalski.

W odróżnieniu od polis OC nie musimy mieć autocasco po to, by jeździć po drogach. Dlatego wielu kierowców rezygnuje z tego dodatkowego wydatku, zakładając, że do kradzieży ich auta z pewnością nigdy nie dojdzie. Dopiero, gdy padniemy ofiarą złodziei lub wandali aut, decydujemy się na zakup ubezpieczenia AC. – Warto chronić swój samochód przed kradzieżą, zanim wydarzy się tragedia. Polisa AC to dodatkowe ubezpieczenie samochodu, które warto wykupić w przypadku, gdy obawiamy się o jego bezpieczeństwo. Ubezpieczyć w ten sposób wypada nie tylko auta luksusowe, ale szczególnie modele ze średniej klasy, ponieważ jak pokazują statystyki, złodzieje najchętniej kradną właśnie tego typu auta – twierdzi Maciej Kuczwalski.

Jakie samochody najczęściej kradziono?

Łupem złodziei w tym roku najczęściej padał Volkswagen Golf i Volkswagen Passat. Do połowy br. skradziono 572 VW Golfy i 562 VW Passaty. – Do tej pory odstraszał kierowców stereotyp horrendalnie wysokich cen polis AC. Jednak wcale nie są one aż tak wygórowane. Polisa AC dla 4-letniego VW Golfa w zależności od wariantu oraz Towarzystwa Ubezpieczeniowego kosztuje od 700-1000 zł. AC dla VW Passata, z tego samego rocznika, można wykupić już za 1040 zł. Dodatkowo można skorzystać z ubezpieczenia auta w pakiecie, wykupując np. OC razem z polisą autocasco. Sposób ten pozwoli nam zaoszczędzić na AC nawet kilkaset złotych – dodaje Kuczwalski.

Pamiętajmy jednak, że posiadanie ubezpieczenie AC nie zwalnia nas od obowiązku opieki nad pojazdem. Nie jest tak, że z chwilą wykupienia polisy autocasco umywamy ręce i niedbale obchodzimy się z naszym autem. Powinnyśmy zachować podstawowe reguły przezorności, np. zamykać okna, gdy pozostawiamy pojazd na parkingu oraz nie zostawiać cennych rzeczy w widocznym miejscu, np. na siedzeniach auta.