Uwaga pieszy w ciemności!

W nocy o wtargnięcie przechodnia, czy zwierzęcia wprost pod koła auta nie trudno. Co zrobić, żeby mieć szansę na szybka reakcję?

Jesienią i zimą podróże samochodem są najniebezpieczniejsze nie tylko z powodu warunków atmosferycznych, ale także dlatego, że większość tras odbywamy po zmroku i w nocy. A jeśli od tego dochodzą złe warunki pogodowe, o wypadek nie trudno.

Jakie są sposoby? Pierwszy – najprostszy – nosić kamizelki odblaskowe. Nie są haute couture, ale mogą Wam uratować życie.

A co jeśli to Ty prowadzisz? Producenci samochodów oferują specjalne systemy dzięki którym będziesz mogła dużo wcześniej zauważyć poruszający się obiekt. Takie rozwiązania mają m.in. BMW i Mercedes.

Night Vision to system wspomagania kierowcy w BMW. Zwiększenie bezpieczeństwa w ciemności zarówno kierowcy jak i innych użytkowników drogi oferowane jest łącznie w 5 seriach modelowych. Jak działa? Zastosowano tu kamery termograficzne, które wykorzystują technologię promieni podczerwonych.

Kamera termograficzna wykrywa ludzi, zwierzęta i inne obiekty znajdujące się przed samochodem, zanim staną się one widoczne dla ludzkiego oka. Wygenerowany przez system obraz przesyłany jest do centralnego monitora, na którym obiekty o największej ciepłocie widać jako najjaśniejsze. Dlatego też ludzie i zwierzęta widoczne są szczególnie dobrze. Silnie kontrastowy czarno – biały obraz przedstawiany na monitorze dopasowywany jest stale do przebiegu drogi (panoramowanie), a oddalone obiekty mogą być powiększane (zoom). Kamera termograficzna pokrywa odległość aż do 300 metrów przed pojazdem. System ten jest szczególnie przydanty poza miastem, na wąskich uliczkach, na wjazdach na posesję i w nieoświetlonych garażach podziemnych.