Uwaga na pieszych!

Jesienią i zimą zmrok zapada znacznie szybciej, a warunki pogodowe mogą zmienić się w kilka chwil. Zwłaszcza w tym okresie policjanci apelują do pieszych: pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie!

by shekay CC BY-SA 2.0

Każdy uczestnik ruchu drogowego – kierowca, rowerzysta, pieszy powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech i brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku. W nadchodzących miesiącach czekają nas śnieg, błoto, lód, zamiecie i złe warunki drogowe. Dlatego w tym okresie należy szczególnie uważać podczas poruszania się po drodze. I nie tyczy się to tylko kierowców, czy rowerzystów. Szczególnie powinni na siebie uważać piesi!

Coś odblaskowego

Poruszając się po drodze, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych, pieszy powinien mieć ze sobą coś odblaskowego. Dzięki takiemu elementowi jak kamizelka, błyszczący breloczek, czy nawet zwykła latarka będzie on widoczny dla zbliżającego się kierowcy z większej odległości. To umożliwi mu bezpieczne wyminięcie osoby poruszającej się poboczem.

Od stycznia do października 2011 roku zginęło na naszych drogach aż 1085 pieszych. Z danych statystycznych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji – nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Ustąp pierwszeństwa

Najgorsze tygodnie tego roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są jeszcze przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą czym prędzej przestawić swój sposób myślenia i postępowania w ruchu drogowym – dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze jesienno-zimowej.

Zachowaj ostrożność jako pieszy

Z drugiej strony fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Zachowywanie tej ostrożności nie jest stratą czasu i na pewno opłaca się pieszemu.

W miesiącach jesienno-zimowych blisko 90% wypadków ma miejsce na obszarze zabudowanym. Do większość potrąceń pieszych dochodzi w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego, tj. na przejścia dla pieszych, skrzyżowaniu, chodniku, poboczu, czy przystanku. Według policyjnych statystyk główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków), przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym i wtargnięcie na jezdnię zza pojazdu.