Uniknij świątecznego szaleństwa

0

Podobnie jak tysiące kierowców ruszasz w świąteczną podróż? Nie daj się pokonać korkom i złemu nastrojowi podczas jazdy.

Cztery dni wolnego z okazji świąt to doskonała okazja do odwiedzenia bliskich mieszkających nieco dalej od naszego miejsca zamieszkania. Dla wielu będzie to pierwsza poważniejsza podróż w tym roku – czas weekendowych wyjazdów ciągle jeszcze przed nami. W Wielkiej Brytanii rok temu podczas przerwy świątecznej na drogi wyjechało ponad 18 z 24 milionów samochodów. Połowa z nich odbyła podróż „dłuższą niż zwykle”.

To, co nie do uniknięcia może być jedak nieco łatwiejsze do zniesienia. Dłuższa podróż nie musi być męczarnią. Dotrzesz do celu szybciej i bezpieczniej pamiętając o zaledwie 10 zasadach.

1. Bądź zorganizowana

Zrób listę wszystkich rzeczy, które będą potrzebne podczas podróży. Unikniesz dzięki temu nerwowych poszukiwań dokumentów pięć minut przed wyjazdem lub znalezienia się na stacji benzynowej 400 kilometrów od domu bez karty kredytowej. Nie zapomnij dodatkowej pary kluczyków (miej je cały czas przy sobie), prawa jazdy, ubezpieczenia i listy z numerami telefonów przydatnymi w sytuacji awaryjnej.

2. Przygotuj samochód

Przed podróżą sprawdź poziom oleju, płynu hamulcowego i płynu do wycieraczek. Nie musisz w tym celu jechać do serwisu, doskonale poradzisz sobie z tym sama. Oprócz tego upewnij się, że w oponach jest odpowiednie ciśnienie, sprawdź też, czy nie ma na nich żadnych nacięć i uszkodzeń, a bieżnik ma odpowiednią głębokość.

3. Weź instrukcję

Wbrew pozorom w instrukcji samochodowwej można znaleźć sporo praktycznych informacji, na przykład jak bezpiecznie sobie poradzić z przebitą oponą.

4. Zaplanuj trasę

Oprócz podstawowej trasy przejazdu przygotuj też wersję alternatywną. Najkrótsza droga na mapie nie musi wcale być najszybsza. W tym przypadku przydatna może być nawigacja pozwalająca na wybór jednego z kilku rodzajów trasy.

5. Weź przekąski

Nie zapomnij spakować czegoś do jedzenia i do picia. W samochodzie dobrze sprawdzą się pokrojone wcześniej warzywa i owoce. Lepiej unikać słodkich i lepkich drożdżówek i czekolady, które mogą być przyczyną brzydkich plan na tapicerce, a także przyczyną nienajlepszego samopoczucia. Koniecznie weź wodę mineralną, najlepiej w poręcznej butelce, abyś mogła wygodnie napić się w czasie jazdy.

6. Zatankuj przed wyjazdem

Pełny bak benzyny pozwoli na pokonanie długiego odcinka trasy bez konieczności zatrzymywania się. Na początku podróży jesteś wypoczęta i zrelaksowana, nie warto więc robić niepotrzebnych przystanków na tankowanie.

7. Zabawy dla dzieci

Najbardziej wciągającą rozrywką dla dzieci są przenośne odtwarzacze DVD lub mini konsole do gier. Pamiętaj o naładowaniu wszystkich urządzeń elektronicznych przed podróżą no i oczywiście nie zapomnijcie ulubionych filmów i bajek. Możecie także skorzystać z samochodowych wersji tak popularnych gier jak statki czy scrabble.

8. Słuchaj wiadomości drogowych

Bez względu na to czy będziesz to robić za pomocą nawigacji, telefonu czy radia ważne jest, żeby starać się być na bieżąco z aktualną sytuacją na drodze. Dzięki temu możesz szybko zareagować i zmienić w trasę w przypadku pojawienia się informacji o dużych zatorach.

9. Nie daj się unieruchomić

Kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie i nalanie złego rodzaju paliwa to dwa najgorsze scenariusze jakie mogą się ziścić podczas podróży. Wybawieniem może być wybór samochodu z systemem bezkluczykowym. W kwestii paliwa: przyklej małą naklejkę na wlew paliwa, charakterystyczną tylko dla ciebie, a unikniesz pomyłek.

10. Czas na przerwę!

Zmęczony kierowca jest podatny na spadki koncentracji, co może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji. Coraz więcej samochodów dysponuje systemem Driver Alert, który wychwytuje zachowania kierowcy odbiegające od normy i gdy tylko się pojawią wyświetla kontrolkę sugerującą zrobienie sobie przerwy. Jeżeli ją zignorujemy, pojawi się sygnał dźwiękowy, choć dokładne działanie systemu każdorazowo zależy od marki samochodu.