Na ubezpieczenie AC zwykle wolimy patrzeć od strony sporych wydatków, które musimy ponieść, a nie od strony pieniędzy, które możemy zaoszczędzić w razie ew. kradzieży samochodu.
Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie od obowiązkowej polisy OC, jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Co to oznacza? Oznacza to, że nie musimy kupować dodatkowej polisy, chyba, że zależy nam na dodatkowej ochronie „w razie czego”.
No właśnie, „w razie czego”? Przecież jestem bardzo dobrym kierowcą, jeżdżę bez wypadków, nawet żadnej rysy na karoserii. Przecież nie ma się czego obawiać! No tak…a co z kradzieżą?
Jeżeli chcemy ubezpieczyć samochód od kradzieży, nie ma innego wyjścia, musimy zdecydować się na kupno polisy AC. Gdzie, jakiej, za ile? By poznać odpowiedzi na te wszystkie pytania konieczny będzie research ofert Towarzystw Ubezpieczeniowych, bowiem każda oferta może być inna. TU kuszą nas oczywiście atrakcyjnym pakietem ubezpieczeniowym, ale, co tu dużo mówić, im szerszy zakres ochrony, tym wyższa cena.
Na początku musimy pamiętać, że nie każde AC gwarantuje nam ubezpieczenie samochodu od kradzieży. To my decydujemy, czy w skład pakietu AC który chcemy kupić, ma wchodzić ubezpieczenie od ryzyka kradzieży, czy też nie. Mamy więc wybór. Weźmy jednak po uwagę, że osoby, które sugerują się tylko i wyłącznie ceną, w późniejszym czasie często są niezadowolone zakresem ochrony ubezpieczenia.
Gdy już zdecydujemy się na zakup AC od kradzieży, pamiętajmy, by zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To bardzo ważny dokument, gdyż, musimy mieć tego świadomość, nie zawsze w przypadku kradzieży będzie należeć nam się odszkodowanie. To właśnie reguluje OWU. Ubezpieczyciel zwykle zastrzega sobie jak najwięcej sytuacji, w których nie będzie chciał wypłacić nam odszkodowania.