Gdzie serwisować auto?

Zwykle zastanawiamy się na tym dopiero wtedy, kiedy mamy już jakiś problem i na gwałt poszukujemy mechanika. Warto się nad tym jednak zastanowić wcześniej.

gdzie serwisowac auto

Poszukując punktu, któremu powierzymy nasz samochód, musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań – czy zależy nam na serwisowaniu samochodu w Autoryzowanej Stacji Obslugi, czy zadowolimy się zaprzyjaźnionym mechanikiem, czy też chcemy, by samochód sprawdzili specjaliści z niezależnego warsztatu?

ASO

Autoryzowana Stacja Obsługi to stacja, która, jak sama nazwa wskazuje, posiada autoryzację producenta. Oznacza to, że stacja ta powinna posiadać wykwalifikowany personel, powinna mieć dostęp do właściwych części zamiennych, szczególnie tych, które są dedykowane konkretnej marce i konkretnemu modelowi, powinna też dysponować odpowiednim sprzętem diagnostycznym. Z drugiej strony ASO kojarzy nam się przede wszystkim z wysokimi cenami usług i długim czasem oczekiwania.

ASO wymaga od nas też pewnej dyscypliny. Przeglądy muszą być wykonywane w terminie, nie można też wykonywać nieautoryzowanych napraw. W przeciwnym przypadku prawdopodobne jest, że stracimy gwarancję – częściową lub na całe auto.

Serwis

Za nieautoryzowanymi serwisami przemawia przede wszystkim argument finansowy. Usługi u niezależnych mechaników są po prostu tańsze, nie stoją za nimi w końcu koncernowe wymagania dotyczące jakości usług, wyposażenia i wyszkolonych pracowników. Usługi są tańsze mimo, że roboczogodziny kształtują się zwykle na tym samym poziomie co w ASO.

Niższe ceny biorą się głównie z cen części zamiennych. ASO zawsze stosować będzie oryginalne zamienniki, zwykły serwis – niekoniecznie. U nieautoryzowanego partnera mamy też większe możliwości negocjacji ceny. Zanim udamy się jednak do takiego mechanika, warto zorientować się, popytać, jaką renomę ma dany warsztat i czy klienci którzy korzystali z jego usług są zadowoleni.