Sprawca kolizji uciekł – co z odszkodowaniem?

Wracamy z zakupów, wsiadamy do samochodu a tu…wgnieciony zderzak. Co możemy wtedy zrobić? Czy należy nam się odszkodowanie?

Wbrew pozorom takie sytuacji nie zdarzają się wcale tak rzadko. Normalna procedura bowiem zakłada, że koszty naprawienia szkody pokryte zostaną z polisy OC sprawcy. Co jednak w sytuacji, kiedy sprawca uciekł albo kiedy jest niezidentyfikowany?

Z pomocą przyjdzie nam wtedy UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zajmuje się właśnie wypłatą odszkodowań niewinnym ofiarom wypadków – spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów. UFG wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym, w przypadku gdy sprawca wypadku drogowego uciekł z miejsca zdarzenia i jest nieznany.

Jeżeli zatem padliśmy ofiarą nieuczciwego sprawcy zdarzenia, pierwszą rzeczą jaką powinnyśmy zrobić jest udanie się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego i zgłosić sprawę do UFG. Będziemy oczywiście musiały wypełnić wszystkie akta szkody, tak jak w przypadku każdej kolizji. Następnie UFG bada sprawę, wypłaca nam odszkodowanie, a sam stara się uzyskać zwrotu tej kwoty od sprawcy – pod warunkiem oczywiście, że jest zidentyfikowany.