Czy płeć ma znaczenie? Kto zapłaci więcej za OC?

Każdy kierowca zawsze ze zniecierpliwieniem i niepokojem oczekuje na oszacowanie potencjalnej wysokości składki OC. Jest ona uzależniona od wielu czynników, w związku z czym jest trudna do przewidzenia. Przed laty jedną z istotnych kwestii była także płeć, choć obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą już bezpośrednio uwarunkowywać wysokości składek względem tego kryterium. Dlaczego ubezpieczyciele nie mogą już tego rozpatrywać i czy mimo wszystko kwestia płci wpływa jakoś na cenę OC?

Bezpośrednie uzależnianie wysokości składki od płci kierowcy zakazane prawnie

Wiele osób zastanawia się, czy kwestia płci wpływa w ogóle w jakikolwiek sposób na aspekt jazdy samochodem i czy ubezpieczyciele powinni być tym zainteresowani. W praktyce statystyki policyjne dalej potwierdzają, że liczba wypadków spowodowanych przez kobiety jest znacznie mniejsza niż kolizji z winy mężczyzn. Z tego także względu przez wiele lat towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały kobietom znacznie niższe składki, gdyż uważano, iż jeżdżą one bardziej odpowiedzialnie i ryzyko kolizji będzie w ich przypadku mniejsze.

W 2011 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał jednak, że uzależnienie wysokości składek od płci było działaniem dyskryminującym mężczyzn, w związku z czym prawnie zakazano takich działań. Skończyło się to tym, iż w 2012 roku to ceny OC dla kobiet poszybowały znacząco w górę, wyrównując się praktycznie z tymi dla panów. Mimo wszystko przy wypełnianiu kwestionariuszy, wielu ubezpieczycieli wciąż prosi o zaznaczenie płci. Obecnie jednak wykorzystywane jest to już tylko względem ewentualnych statystyk czy działań o charakterze marketingowym. Ile zapłacisz za OC? To sprawdzisz na stronie https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/.

Czy kwestia płci wciąż wpływa jakoś na wysokość składki?

Aktualnie ceny polis komunikacyjnych dla mężczyzn i kobiet są już bardzo zbliżone. Trudno więc zatem o stwierdzenie, że płeć wpływa jakoś na ceny, choć z pewnością w pewnym stopniu są one uzależnione bardziej od cech, które charakteryzują kobiety i mężczyzn pod względem wyboru samochodów i tego jak poruszają się po drogach.

Ubezpieczyciele zdecydowanie biorą pod uwagę historię jazdy kierowców, a pod tym względem znacznie więcej wypadków powodują panowie. Oprócz tego dla towarzystw ubezpieczeniowych istotne są także marka oraz parametry samochodu. Tutaj wiele zależy od indywidualnych preferencji, lecz w praktyce mężczyźni częściej sięgają po marki, które kojarzone są z bardziej brawurową jazdą (np. BMW) oraz po pojazdy z silnikami o większej pojemności. Te czynniki są już natomiast legalną podstawą do tego, żeby ubezpieczyciel oszacował nieco wyższą wysokość stawki ubezpieczenia OC. Niezależnie od tego, czy jesteś kobieta, czy mężczyzną, pamiętaj o zgromadzonych zniżkach za bezszkodową jazdę. Więcej o utracie zniżek OC (tu: https://najtaniejuagenta.pl/znizki-oc/).