Ubezpieczenie: podstawowe czy kompleksowe?

Kupujesz nowy samochód i zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie wykupić? Warto pomyśleć o rozwiązaniu, które zapewni kompleksową ochronę Twojego pojazdu.

Za wykupieniem szerszego pakietu ubezpieczenia przemawia zakres ochrony, którą będzie objęty nasz samochód. Minusem jest jednak wyższa cena. Z tego powodu większość kierowców decyduje się na zakup tylko i wyłącznie OC. Jakie zatem mamy możliwości?

Ubezpieczenie OC

Podstawową, a zarazem obowiązkową formą ubezpieczenia jest ubezpieczenie OC. Jak działa OC? Otóż w razie zdarzenia drogowego spowodowanego z winy ubezpieczonego odpowiedzialność finansowa wobec osób, które ucierpiały spada na Towarzystwo Ubezpieczeniowe, z którym umowę zawarliśmy. Innymi słowy zwalniamy się w ten sposób z odpowiedzialności finansowej wobec osób, którym wyrządziliśmy szkodę podczas wypadku czy kolizji. Każdy ubezpieczyciel zaoferuje nam taki sam zakres ubezpieczenia, gdyż jest on regulowany ustawowo. Ceny natomiast będą różne, warto więc zorientować się w cenach za pomocą porównywarki ubezpieczeń.

Ubezpieczenie AC

AC, a więc autocasco, to dodatkowe ubezpieczenie, na które decyduje się coraz więcej osób. Co bowiem w sytuacji, kiedy nieznany sprawca porysuje nam karoserię albo nasz samochód zostanie skradziony? W takiej sytuacji OC w niczym nam nie pomoże. Od tego będzie właśnie Autocasco. AC pokryje także koszty związane z uszkodzeniem samochodu z naszej winy. Co ważne, zakres AC możemy dostosować do naszych potrzeb. Możemy ubezpieczyć samochód od np. ryzyka kradzieży, czy np. aktów wandalizmu. Pamiętajmy jednak – im szerszy zakres ubezpieczenia – tym wyższa cena.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest ubezpieczeniem osobowym i dotyczy kierowcy i pasażerów. O ubezpieczenie z tytułu NWW możemy starać się w przypadku, kiedy w wyniku zdarzenia drogowego dojdzie do uszkodzenia ciała powodującego stały uszczerbek na zdrowiu.

Ubezpieczenie Assistance

Assistance to specyficzne ubezpieczenie, które jednak może nam się przydać. Zwykle nie znamy dnia ani godziny kiedy będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy. A przyda nam się, gdy dojdzie np. do awarii naszego samochodu i konieczne będzie holowanie pojazdu. Najczęściej z assistance korzystamy korzystamy zimą, gdy akumulator odmawia posłuszeństwa z powodu zbyt dużych mrozów, ale także latem nie brak okazji, gdy możemy skorzystać z tego rodzaju ubezpieczenia. 

Najdroższą z ww. pozycji jest autocasco. Żeby nie przepłacać powinniśmy dokładnie zbadać nasze potrzeby i możliwości finansowe i dopiero wtedy podjąć decyzję o zakupie ubezpiecznia.

Źródło: ipolisa.pl