Absolutnie Bezpieczni?

0

„A+B = Absolutnie Bezpieczni” – pod takim hasłem startuje nowa kampania promująca bezpieczne zachowania na drodze wśród motocyklistów i kierowców samochodów jako współużytkowników dróg.

Organizatorem akcji jest Stalexport Autostrada Małopolska S.A, a partnerem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Motocyklistów MotoAutostrada. Kampania będzie prowadzona bezpośrednio na autostradzie A4 Katowice-Kraków, a także w przestrzeni miejskiej Krakowa i Katowic oraz w Internecie.

Rosnąca liczba motocykli na drogach, którą obserwujemy także na A4 Katowice-Kraków, wymaga zwiększenia świadomości zasad bezpieczeństwa wśród kierowców jednośladów i samochodów jako współużytkowników dróg – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A. Kampanię „A+B = Absolutnie Bezpieczni” skierowana jest do obu grup – mogą one bowiem nawzajem udzielić sobie cennych rad i wskazówek.

Każdy odpowiedzialny

Jak wynika ze statystyk, w 2011 roku wydarzyło się ponad 40 tysięcy wypadków drogowych, z czego około 2,4 tysiąca zdarzeń odbyło się z udziałem motocyklistów. Byli oni sprawcami prawie połowy tych incydentów, natomiast 42 proc. wypadków z udziałem motocyklistów spowodowali kierowcy samochodów osobowych. Tymczasem z powodu nieudzielenia motocyklom pierwszeństwa przejazdu, wydarzyło się niemal tyle samo wypadków, co na skutek zbyt szybkiej jazdy jednośladami.

Te wyniki tylko pokazują, ile w kwestii bezpieczeństwa mamy jeszcze do zrobienia my motocykliści i my kierowcy samochodów – mówi Szczęsny Filipiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Motocyklistów MotoAutostrada. – Nie zapominajmy bowiem, że większość motocyklistów to także kierowcy samochodów, którzy poza sezonem motocyklowym, najczęściej zasiadają za kierownicą „czterech kółek”. W kampanii „A+B = Absolutnie Bezpieczni” radzimy, co jako kierowcy jednośladów i samochodów możemy zrobić i na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby na drogach było bezpieczniej.

„A+B = Absolutnie Bezpieczni” zainaugurował zorganizowany w Krakowie happening, podczas którego aktorzy pantomimy ucharakteryzowani na manekiny służące do crash testów prezentowali statystyki wypadkowości z udziałem motocyklistów i kierowców samochodów. Podczas happeningu dystrybuowane były również ulotki informujące o akcji. Po zakończeniu happeningu w Krakowie, aktorzy przejechali na place poboru opłat w Balicach i Mysłowicach na A4 Katowice-Kraków, gdzie rozdawali kierowcom ulotki przypominając o zasadach bezpiecznej jazdy.

Fot. Profil akcji/Facebook