Telefon jak promile

0

Rozmowa przez telefon w czasie jazdy rozprasza. Wie o tym każda z nas. Mimo to często nadal rozmawiamy za kółkiem, jeśli nie trzymając słuchawkę przy uchu, to przez zestaw głośnomówiący. Czas z tym skończyć!

By nie rozmawiać przez telefon w czasie jazdy trzymając w ręku słuchawkę, wymyślono zestaw głośnomówiący. Nie ma jednak bezpiecznego sposobu na prowadzenie rozmowy telefonicznej podczas jazdy – zawsze jesteśmy rozproszone. Jak pokazują badania, rozmowa przez zestaw głośnomówiący także dekoncentruje kierowcę.

Czy wiesz, że kierowcy rozmawiający przez telefon w czasie jazdy o 9% wolniej reagują w sytuacjach, gdy konieczne jest użycie hamulca*? To tak, jakbyś prowadziła z 0,8 promila alkoholu we krwi, czyli po czterokrotnym przekroczeniu dozwolonego w Polsce limitu! Dlatego użycie telefonu komórkowego w czasie jazdy powinno być ograniczone do minimum! Prowadzenie rozmowy telefonicznej zmniejsza koncentrację i spowalnia reakcje.

– Rozmowa prowadzi niejako do oślepienia. Kierowca patrzy na drogę, ale jego uwaga nie skupia się na prowadzeniu i nie widzi on wszystkich niebezpieczeństw lub zauważa je z opóźnieniem. W czasie rozmowy zawęża się pole widzenia, a tor jazdy staje się bardziej nierówny – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Amerykańscy naukowy wykazali, że zarówno rozmowa poprzez telefon trzymany w dłoni jak i przez zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący negatywnie wpływa na kierowanie pojazdem. Kierowcy prowadzący rozmowę telefoniczną wykazują o 24% większe wahania odległości od samochodu znajdującego się z przodu oraz o 19% wolniej odzyskują normalną prędkość po manewrze hamowania w porównaniu do osób nie używających telefonu w czasie jazdy*.

To jednak nie wszystko. Badania pokazały także, że średnio na 12 sekund dekoncentrujemy się podczas wybierania numeru na klawiaturze telefonu, a pięć sekund zajmuje nam odebranie rozmowy!**.

Jeżeli odebranie telefonu w czasie jazdy jest konieczne, pamiętajmy o kilku zasadach. – Z rozmów trzeba całkowicie zrezygnować w sytuacjach wymagających wzmożonej koncentracji, czyli np. na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, w pobliżu przejść dla pieszych. Na później powinniśmy odłożyć rozmowy towarzyskie i korzystać z telefonu tylko jeśli jest to nieuniknione. Najlepiej z rozpoczęciem rozmowy poczekać do momentu zatrzymania się w bezpiecznym miejscu – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Niech nam nigdy nie przyjdzie do głowy, by w czasie jazdy napisać SMS-a. Na każde 6 sekund pisania aż przez 4,6 sekundy nie patrzymy na drogę! Przy prędkości 90 km/h to 115 metrów przejechanych ze wzrokiem w telefonie! Pisanie wiadomości zwiększa ryzyko wypadku 23 razy***. Pamiętajmy także, że jeżeli korzystamy w czasie jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku możemy zostać ukarane grzywną w wysokości 200 zł na podstawie art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego.

* Źródło: University of Utah, USA
** Źrodło: Driving Safety Forward. Renault and Safety
*** Źródło: Virginia Tech Transportation Institute