Jedzenie w aucie przyczyną wypadków

jedzenie-w-aucie

Jedzenie w trakcie prowadzenia pojazdu zwiększa ryzyko wypadku nawet o 80%! Jedzący kierowcy odpowiadają także za 65% niebezpiecznych sytuacji na drodze!

jedzenie-w-aucie

Jeżeli zatem pijesz kawę lub jesz kanapkę jadąc samochodem – nie rób tego więcej! Eksperci podkreślają, że kluczową rolę w większości kolizji i wypadków odgrywa brak koncentracji kierowcy. Podczas jazdy powinnyśmy być skupione tylko i wyłącznie na prowadzeniu samochodu i analizowaniu otoczenia. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie reagować na niebezpieczeństwa. – Przełączanie radia, szukanie czegoś w schowku czy właśnie jedzenie lub picie odwracają uwagę i prowadzą do utraty koncentracji – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Bardzo ciekawe, ale niepokojące dane napłynęły do nas ze Stanów Zjednoczonych. Badania wykazały, że kierowcy nagminnie spożywają posiłki za kierownicą. Aż 86% Amerykanów przyznaje się do tego, że przynajmniej raz jedli bądź pili podczas prowadzenia pojazdu, a 57% deklaruje, że robi to regularnie.

Najbardziej niewskazane jest picie gorących napojów oraz jedzenie potraw, które brudzą ręce. Napoje na nierównej lub wyboistej drodze mogą wylać się z kubka brudząc i parząc kierowcę, co całkowicie odwróci jego uwagę od prowadzenia pojazdu. Każde jedzenie, które może brudzić ubranie lub ręce sprzyja dekoncentracji. – Większość kierowców odruchowo zaczyna ścierać brud, a to oznacza nie tylko oderwanie rąk od kierownicy, ale także przynajmniej chwilowe odwrócenie wzroku od drogi – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault, National Highway Traffic Safety Administration, Harris Interactive/HealthDay