Tegoroczna majówka dobiega końca, a na drogach coraz tłoczniej. Zwiększony ruch na drogach sprzyja powstaniu korków, które irytują kierowców wracających z urlopu. Jednak lepiej jest „spieszyć się powoli” i uniknąć wypadków. Jakie z nich zdarzają się najczęściej? Czy da się im zapobiec?
Rzut oka na dane zgromadzone przez policję wprawi pewnie kierowców w optymistyczny nastrój. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba samochodów zwiększyła się o 52%, a mimo to liczba wypadków zmalała o ponad 20%. Ta dobra informacja, nie powinna jednak obniżyć czujności kierowców. Tylko podczas ostatniego majowego weekendu na drogach doszło do 938 wypadków w których życie straciło 65 osób.
Na drzewo, na znak
Wyróżnić można kilka rodzajów wypadków: zderzenia oraz najechania różnego typu, wywrócenia pojazdów i inne. Zderzenia można podzielić na trzy typy: boczne, czołowe lub tylne. Zwłaszcza tzw. zderzenia boczne są bardzo „popularne”, stanowią one aż 28 procent ogółu wypadków. Podobnie ma się sprawa z najechaniami. Najczęstszy ich typ to najechanie na pieszego (27 % ogółu wypadków). Mamy także sporo przypadków najechania na drzewo, słup czy znak (w sumie 8% ogółu wypadków). Wywrócenie się pojazdu spowodowało w sumie niecałe 8 % wszystkich wypadków.
Słońce na niebie? – uważaj
– Warto aby kierowcy zdawali sobie sprawę, że większość kolizji drogowych zdarza się podczas ładnej pogody – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Bezchmurne niebo i świecące słońce sprzyjają naciskaniu pedału gazu a nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków – ostrzega Florkowska. Należy dodać też, że do 73 procent wypadków dochodzi na terenie zabudowanym, najczęściej na prostym odcinku jezdni. Wiedza na temat statystyk na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc w bezpiecznym powrocie z majówki.
Źródło: Korkowo.pl