Nie daj się złodziejowi…

z1

Jako świeżo upieczona właścicielkami wymarzonego auta nie myślisz raczej o tym, że ktoś może chcieć go odebrać. Co zrobić, by do tego nie doszło?

z1

Uwagę złodziei przyciągają przede wszystkim samochody niezabezpieczone. Jeżeli więc Twój pojazd do takich należy, powinnaś w jakiś sposób go ochronić. W jaki? Podpowiadamy poniżej.

Sprawdź okna

Warto zacząć od spraw nie angażujących Twojej uwagi, ani żadnych środków finansowych. Mowa np. o parkowaniu w oświetlonym miejscu, bądź w miejscu, które objęte jest ciągłym monitoringiem. Warto też rozejrzeć się za parkingiem, gdzie jest dużo innych samochodów, bądź takim, w pobliżu którego przechodzi wiele osób. Pamiętaj o zamykaniu wszystkich okien. Nigdy nie opuszczaj samochodu, podczas gdy któreś z okien pozostaje uchylone. Podobnie jest z zamknięciem drzwi – rób to zawsze, nawet, kiedy idziesz tylko do sklepu, który jest po drugiej stronie ulicy.

Schowaj torebkę

Kolejną ważną rzeczą jest przechowywanie rzeczy w samochodzie. Nigdy nie przetrzymuj wartościowych rzeczy 'na widoku’ tzn. na przykład na tylnej kanapie, czy na fotelu pasażera. Nic tak nie przyciąga uwagi złodzieja, jak leżąca swobodnie na fotelu pasażera torebka. Zawsze chowaj ją do bagażnika! Pamiętaj też, by nie zostawiać w samochodzie dowodu rejestracyjnego ani ubezpieczenia. Będą one potrzebne, gdy dojdzie do kradzieży, a Ty będziesz musiała udowodnić, że to Twój pojazd. Poza tym, często zdarza się, że ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania, gdy samochód zostanie skradziony wraz z dowodem rejestracyjnym.

Immobilizer

’Zawód’ złodzieja ma to do siebie, że złodziej ma bardzo mało czasu na kradzież samochodu. Gdy więc w pośpiechu zorientuje się, że samochód posiada różnorodne zabezpieczenia – zamiast zastanawiać się, jak je pokonać, najprawdopodobniej zrezygnuje. Dlatego liczy się każde zabezpieczenie, nawet to najprostsze, jak np. immobilizer, czyli elektroniczne zabezpieczenie, chroniące przed niepowołanym uruchomieniem pojazdu. W momencie próby uruchomienia silnika, immobilizer komunikuje się z kluczykiem, który jest w stacyjce. Kiedy sygnał się zgadza, następuje uruchomienie silnika, jeżeli się jednak nie zgadza, najczęściej odcinane jest zasilanie pompy paliwa. Immobilizer ma to do siebie, że w żadnym wypadku nie daje o sobie znać na co dzień, jego działanie jest w pełni niezauważalne podczas codziennej eksploatacji.

Alarm

Autoalarm z kolei, jak sama nazwa wskazuje, ma zaalarmować otoczenie, że coś złego dzieje się z naszym samochodem. Chodzi oczywiście o sygnał dźwiękowy, który pojawia się, gdy ktoś nieuprawniony próbuje się dostać do nie swojego samochodu lub próbuje go uruchomić. To bardzo pożyteczna rzecz. Można też skorzystać z innych zabezpieczeń. Do najprostszych, a zarazem najbardziej powszechnych, należy blokada kierownicy. Dziś jest ich już coraz mniej, jednak nadal skutecznie odstraszają złodziei. Innym zabezpieczeniem jest np. blokada skrzyni biegów, która stanowi dla złodzieja o wiele większe wyzwanie.