Sztuka ruszania

To kolejne zasady Eco Drivingu. Jeśli wprowadzisz je w życie, Twój samochód odpłaci się niższym spalaniem. Zyska także środowisko naturalne, bo zmniejszy się emisja szkodliwych spalin do atmosfery.

Uruchamiaj silnik bez dodawania gazu? Z doświadczeń instruktorów Szkoły Auto wynika, że w stosunku do tej zasady Eco Drivingu kursanci są wyjątkowo sceptycznie nastawieni.

– Znowu pokutują lata 70-te. Zapominamy, czy też nie wiemy, że współczesne samochody posiadają komputery pokładowe, które za nas dobierają ilość paliwa, jaką potrzebuje silnik w danym momencie. Przecież we współczesnych samochodach nie ma już tzw. ssania, które kiedyś musieliśmy włączyć, a po upływie pewnego czasu, gdy silnik się rozgrzał – wyłączyć – mówi To­masz Talarczyk, instruktor Szkoły Auto.

Tak więc u wielu kierowców nadal pozostał odruch dodawania gazu w momencie uruchamiania silnika. A jest to kompletnie zbędne, bo dodanie gazu powoduje, że niepotrzebnie spalamy duże ilości paliwa i narażamy nierozgrzany silnik na uszkodzenia.

Kolejna zasada Eco Drivingu brzmi: ruszaj od razu, nie rozgrzewaj samochodu na postoju. Szokiem dla wielu uczestników szkolenia jest także nakaz ruszania natychmiast po uruchomieniu silnika. I znowu kłania się nieznajomość współczesnych silników. Nasz komputer pokładowy wykona całą pracę za nas, a więc zadba o to, aby nasze auto nie zgasło i poda taka ilość paliwa do silnika, abyśmy spalili go jak najmniej. Jednocześnie samochód wyemituje jak najmniejsze ilości CO2.

Pomimo tych złych nawyków, aż 41% polskich kierowców zadeklarowało, że byliby gotowi skorzystać ze skutecznego sposobu oszczędzania paliwa nawet za cenę zmiany stylu jazdy – tak wynika z Raportu o bez­pieczeństwie na drogach i umiejętnościach polskich kierowców przygotowanego przez Pentor Research Inter­national na zlecenie Skoda Auto Polska S.A. Mogą się tego nauczyć podczas szkolenia z Eco Drivingu, gdzie pod okiem profesjonalistów mają szansę poznać w praktyce wszystkie zasady jazdy ekologicznej i ekonomicznej.

* Sponsorem Szkoły Auto jest Castrol.