Święta na drogach

Święta to czas wzmożonego ruchu na drogach. Niestety w tym czasie dochodzi także do większej niż zwykle liczby wypadków. Jak było w te święta?

Święta na drogach

Policjanci z całej Polski już w piątek rozpoczęli działania związane z zapewnieniem użytkownikom dróg bezpieczeństwa podczas świąt. Akcja odbywała się pod hasłem 'Bezpieczny weekend’. Większość osób wyjeżdżających na święta za miasto zdecydowała się na to już w piątek, przez co ruch w miastach praktycznie zamarł. Na drogach krajowych pojawiło się bardzo dużo samochodów, szczególnie przy trasach wylotowych i wjazdowych do większych miast.

1000 nietrzeźwych

Podczas minionych dni tysiące policjantów czuwało nad naszym bezpieczeństwem. Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym po polskich drogach poruszają się całe rodziny. Dlatego właśnie funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim stan trzeźwości i prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, a także stan techniczny pojazdów i to, czy wszyscy w samochodach mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w fotelikach.

Niestety, mimo wzmożonych ilości kontroli na drogach doszło do 301 wypadków, w których zginęły 44 osoby, a 408 zostało rannych. Aż 19 osób, które zginęły to piesi. To jednak nie koniec tragicznych statystyk. W ciągu tych kilku dni policjanci zatrzymali 990 nietrzeźwych kierujących. Najczęstsze przyczyny wypadków to przede wszystkim nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych przez kierujących i nieostrożne wchodzenie na jezdnię przed jadący pojazd przez pieszych.