Zima oficjalnie już się rozpoczęła, coraz większa część z nas zaczyna myśleć o zimowych wyjazdach. Warto pamiętać o kilku TAK i NIE dla jazdy w zimowych warunkach, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.
10. Odśnieżanie auta
TAK – poświęć kilka minut na oczyszczenie samochodu. Wyczyszczenie szyby jest kluczowe dla dobrej widoczności, a usunięcie śniegu czy lodu z dachu samochodu oszczędzi kierowcom jadącym za tobą niespodziewanych ataków śniegu osłabiających widoczność, a nawet powodujących uszkodzenie szyby.
NIE zapomnij oczyścić ze śniegu i lodu także świateł – zarówno przednich, jak i tylnych.
9. Płyn do spryskiwaczy
TAK – używaj zimowego płynu do spryskiwaczy. Będziesz mieć pewność, że płyn nie zamarznie, uniemożliwiając ci tym samym oczyszczenie w czasie jazdy szyby z brudu i soli.
NIE próbuj rozpuścić lodu na szybie przez polewanie go gorącą wodą. Możesz w ten sposób uszkodzić szybę.
8. Mycie auta
TAK – myj regularnie samochód, aby oszczyścić go z soli i brudu.
NIE pozwól, by brud drogowy przedwcześnie dodał lat twojemy samochodowi przez zaniedbywanie regularnego mycia.
7. Paliwo
TAK – zawsze miej przynajmniej połowę baku paliwa, aby uniknąć zatrzymania się gdzieś pośrodku niczego.
NIE zapomnij sprawdzić poziomu wszystkich płynów i ciśnienia oraz bieżnika w oponach (włączając w to zapasowe).
6. Wyposażenie
TAK – przygotuj swój samochód na wypadek sytuacji awaryjnej. Obowiązkowo włóż do bagażnika koc i ciepłą odzież (buty, kurtkę, czapkę i rękawiczki) na wypadek, gdybyś była zmuszona pozostać na zewnątrz przez dłuższy czas. Warto też mieć ze sobą łopatę, latarkę (z dobrymi bateriami!) i przekąski. Zadbaj też o to, aby mieć naładowany telefon.
NIE zapomnij o żwirku dla kota lub odrobinie piasku, które mogą zapewnić lepszą przyczepność na wypadek utknięcia na śliskiej trasie bez łańcuchów.
5. Ostrożność
TAK – cały czas obserwuj sytuację na drodze, włączając w to sprawdzanie tzw. martwych punktów i trzymanie na oku pieszych i reniferów, które zgubiły zaprzęg mikołaja.
NIE jedź zbyt blisko samochodu przed tobą. Generalna zasada brzmi, że samochód przed tobą powinien minąć linię na drodze dwie sekundy przed Tobą. W przypadku śliskiej nawierzchni zalecane jest podwojenie odstępu.
4. Hamowanie
TAK – naciskaj hamulec z równomierną siłą w przypadku śliskiej nawierzchni jeśli twój samochód jest wyposażony w odpowiednie systemy. Pamiętaj, że systemy te nie zmniejszają dystansu niezbędnego do zahamowania, a jedynie zachować kontrolę nad pojazdem.
NIE bądź zbyt pewna siebie, gdy jest ślisko. Zawsze jedź uważnie, gdy jest ślisko lub mokro, zwłaszcza na estakadach i mostach.
3. Śliska nawierzchnia
TAK – na śliskich lub ośnieżonych drogach trzymaj kierownicę skierowaną w stronę poślizgu dopóki nie odzyskasz pełnej kontroli.
NIE wciskaj ostro gazu i nie zmieniaj nagle kierunku jazdy na lodzie lub śniegu.
2. Awaryjny postój
TAK – pozostań spokojna jeśli utkniesz w śniegu lub zjedziesz z drogi podczas jazdy w niekorzystnych warunkach.
NIE opuszczaj samochodu jeśli w pobliżu nie ma schronienia. Jeśli musisz uruchomić silnik aby się ogrzać upewnij się, że rura wydechowa nie jest zatkana śniegiem tak, aby wnętrze samochodu nie zaczęło się wypełniać niebezpiecznym tlenkiem węgla.
1. Kondycja
TAK – upewnij się, że jesteś obudzona i w dobrej kondycji, gdy kierujesz. Jeśli to konieczne – zatrzymaj się na kawę lub krótką drzemkę.
NIE trać rachuby ile ajerkoniaku wypiłaś w czasie świątecznej imprezy. To absolutnie najważniejsza wskazówka dotycząca jazdy w okresie świąteczno-zimowym: powstrzymaj się od prowadzenia po spożyciu alkoholu, bez względy na okoliczności. Jeśli zamierzasz pić, zorganizuj sobie wcześniej zastępczy transport.