Wygląd zewnętrzny napędzanego na przednią oś prototypu zdominowany jest wyraźnie przez DNA designu Volkswagena, wygląda więc elegancko, a jednocześnie atletycznie.
Czteroosobowy prototyp napędzany jest nowym silnikiem TSI o pojemności 1,0 l i mocy 81 kW/110 KM, który otwiera nowy rozdział w strategii downsizingu stosowanej przez Volkswagena. Silnik ten już przy 1500 obr./min rozwija wysoki moment obrotowy 175 Nm. Samochód rozpędza się do 186 km/h, waży 985 kg, a do „setki” przyspiesza w 9,2 sekundy i zużywa średnio około 4,5 litra paliwa na 100 kilometrów.
Volkswagen Taigun wyposażony w 17-calowe obręcze ze stopu metali lekkich i opony w rozmiarze 205/50, dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu silnika i dużemu prześwitowi, poradzi sobie także poza utwardzonymi drogami. O bezpieczeństwo czynne dba elektroniczny program stabilizacji ESC.
Podobnie jak w terenowych Volkswagenach Tiguan i Touareg, także przód nadwozia tego prototypu charakteryzuje poziome prowadzenie linii. Patrząc z boku w oczy rzucają się sięgające aż do drzwi błotniki, których atletyczny kształt jest harmonijnie wkomponowany w bok nadwozia. Przód i tył auta łączy optycznie linia załamująca światło, poprowadzona pod bocznymi szybami i przechodząca w tylne słupki.
Charakter wnętrza ma odzwierciedlać współczesny, zurbanizowany świat. Każdemu, kto docenia nowoczesne smartfony lub tablety, z pewnością przypadnie do gustu design, struktura i układ elementów obsługowych w Taigunie. Ten SUV jest także doskonałym przykładem optymalnego wykorzystania przestrzeni: bagażnik ma pojemność 280 litrów, a po złożeniu tylnej kanapy – 987 litrów.
Obsługa, jak to w Volkswagenie, jest intuicyjna. Odpowiednio do nowoczesnej i terenowej stylistyki prototypu zespół projektantów stworzył także indywidualne rozwiązania związane z obsługą. Przykładem mogą być pokrętła na dyszach wentylacji znajdujących się na desce rozdzielczej, które po raz pierwszy pozwalają na regulację temperatury, intensywności nawiewu i odczytanie ich ustawień.