Uwaga! Policjant na drodze! Co może, a co musi policja?

Uczestnicy ruchu drogowego, którzy zostają zatrzymani do kontroli, powinni mieć świadomość, iż musi się ona odbywać zgodnie z przepisami prawa. Kontrolujący nas policjant ma również pewne obowiązki. Warto je poznać, dzięki czemu można uchronić się przed nadużyciami ze strony funkcjonariuszy.

Kto może zatrzymać nas do kontroli?

Policja, inspekcja transportu drogowego straż gminna lub miejska, straż graniczna, a nawet straż parku i straż leśna. Najczęściej spotykamy się jednak z tą pierwszą.
UWAGA! Do kontroli w obszarze zabudowanym może nas zatrzymać policjant nieumundurowany, natomiast powinien on niezwłocznie okazać zatrzymanemu kierowcy legitymację służbową, bez wcześniejszego wezwania go do tego.

Jak można zatrzymywać kierowców?

Sygnał do zatrzymania się może wydać policjant, ale także funkcjonariusz innej służby, zarówno idący pieszo, jak i poruszający się pojazdem.

Jakie miejsca kontroli?

Miejsce kontroli powinno być bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla pozostałych uczestników ruchu, stąd może się zdarzyć, iż policja nakaże nam pojechać za radiowozem w inne miejsce niż miejsce zatrzymania. W przypadku nakazy zatrzymania się na jezdni lub poboczu, gdzie jest to zabronione, policjant przed przystąpieniem do kontroli powinien włączyć niebieskie światło błyskowe, o co możemy go poprosić.

Jak uniknąć kontroli lub nie mieć przed nią żadnych obaw?

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować pojazd do podróży. Sprawdźmy płyny, żarówki, ciśnienie w oponach, ważność dokumentów. Postarajmy stosować się do  obowiązujących przepisów. CB-radio? Na pewno nie zaszkodzi. Polecamy również aplikacje mobilne, które nie tylko służą jako nawigacja, ale również ostrzegają o fotoradarach, patrolach policji i innych nieprzyjemnych niespodziankach.