Senność niebezpieczna jak alkohol?

z1

Senność i zmęczenie to najczęstsze przyczyny wypadków. Okazuje się, że zmęczony kierowca jest równie niebezpieczny, jak pijany kierowca.

Senny kierowca

Istnieje wiele akcji społecznych zaangażowanych w walkę z pijanymi kierowcami. Zapominamy jednak, że zmęczeni kierowcy mogą być równie niebezpieczni. Z sennością jest jednak jeden problem – nie ma żadnych norm, które określałyby, czy kierowca jest na tyle zmęczony, że nie może siadać za kierownicą, czy też jeszcze nie. W przypadku alkoholu jest inaczej – wystarczy ‘dmuchnąć’ w alkomat.

Pamiętajmy więc, że senność i alkohol działają bardzo podobnie. Pojawiają się problemy z prawidłową oceną odległości, powieki stają się ciężkie, wydłuża się czas reakcji, mamy problemy z koordynacją ruchową. Pojawiają się tendencje do agresywnych i nieprzemyślanych decyzji.

Problem polega także na tym, że senni kierowcy nie są świadomi niebezpieczeństwa jakie mogą spowodować oraz a tym, że zwykle siadając za kierownicę czujemy się wypoczęci. Oznacza to, że nasza sprawność pogarsza się w czasie jazdy. Dlatego tak ważne jest, by podczas podróży robić postoje pozwalające na zaczerpnięcie świeżego powietrza, pobudzenie organizmu i krótki relaks.