Zakres ubezpieczenia ważniejszy niż cena

u1

Coraz więcej Polaków przy wyborze polisy AC kieruje się przede wszystkim zakresem świadczeń, nie samą ceną. Czy świadomość ubezpieczeniowa Polaków wzrasta?

u1

Zgodnie z wynikami badania „Polacy o ubezpieczeniach” przeprowadzonego przez CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych, 54% kierowców wybierając Autocasco w pierwszej kolejności kieruje się zakresem ubezpieczenia, nie zaś ceną. Cena najważniejsza jest jednak dla jednej trzeciej wszystkich kierowców.

Jak się okazuje, niska cena przestaje być już wiodącym czynnikiem decydującym o wyborze oferty. – Polscy kierowcy coraz świadomiej poruszają się po rynku ubezpieczeń – twierdzi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Potwierdzają to wyniki badania. Zakres ubezpieczenia rozpatrywany jako najważniejszy czynnik przy wyborze polisy AC to dobry wybór. Każdy kierowca powinien zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Tam znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zakresu polisy, listę wyłączeń czy udział własny w przypadku likwidacji zaistniałej szkody. Dopiero znając te aspekty, możemy porównywać ceny polisy w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych.

Sytuacja jednak zmienia się, gdy mamy do czynienia z kupnem OC. – Dla 70% kierowców kupujących ubezpieczenie OC najważniejsza jest cena – dodaje ekspert. Zakres polisy OC jest regulowany prawem i w każdym Towarzystwie musi być taki sam, jednak ich ceny mogą różnić się, w zależności od ubezpieczyciela, nawet o kilkaset złotych. – Większość kierowców ma już tego świadomość, a to bardzo dobry znak dla rynku – wyjaśnia Kuczwalski.

Badanie pokazuje też, z jakich powodów Polacy decydują się na wykupienie polisy AC. Ok. 65% badanych wskazało przede wszystkim na obawę przed kradzieżą auta, uszkodzeniami spowodowanymi przez wandali oraz pewność, że w przypadku zaistniałej szkody, ubezpieczyciel wypłaci im odszkodowanie.

Połowa kierowców, którzy nie zdecydowali się na zakup polisy AC, uważa, że koszty tego typu ubezpieczenia są za wysokie. Jednak AC nie zawsze musi być drogie – przekonuje Kuczwalski. – Wysokie ceny polis AC to stereotyp, który skutecznie odstrasza kierowców. Jednak Autocasco wcale nie musi mocno uszczuplić naszego portfela. Przykładowo polisa dla 5-letniego VW Golfa, w zależności od zakresu ubezpieczenia, na który się zdecydujemy, może kosztować nas ok. 700 – 1000 zł. Koszty AC możemy jeszcze dodatkowo zmniejszyć, decydując się na zakup Autocasco w pakiecie z polisą OC.