Ustaw fotel prawidłowo

Często świadomie jeździmy w nieprawidłowo ustawionym fotelu. Bo się spieszymy, bo przejedziemy tylko kawałek…powodów jest wiele, ale żaden nie usprawiedliwia.

Dlaczego ustawienie fotela jest tak ważne? Ponieważ jest to jeden z ważniejszych elementów wpływających zarówno na bezpieczeństwo jak i komfort podróżowania. Nieprawidłowe ustawienie fotela może powodować nie tylko szybsze zmęczenie, ale także nieprawidłowe manewrowanie kierownicą.

Wysokość

Od czego zatem rozpoczynamy ustawienie fotela? Od wyregulowania jego wysokości. Powinnyśmy to robić na początku, gdyż jeśli ustawimy je na końcu, będziemy musiały zmienić pozostałe ustawienia. Im niżej ustawimy fotel, tym niżej ustawiony będzie nasz środek ciężkości. Pamiętajmy, że głowa nie powinna być bliżej sufitu niż w odległości 10 cm, w przeciwnym przypadku znajdzie się ona niebezpiecznie blisko sufitu.

Odległość

W drugiej kolejności regulujemy odległość fotela od kierowcy. Powinno się to robić przy wciśniętym pedale sprzęgła. W takiej pozycji noga powinna pozostać lekko zgięta w kolanie. Zbyt bliskie ustawienie spowoduje, że będziemy zahaczać kolanem o kierownicę, zbyt dalekie – będzie nam ciężko operować sprzęgłem.

Oparcie

Kolejnym elementem jest ustawienie oparcia. W tym celu sięgamy nadgarstkiem do szczytu kierownicy, zaś oparcie ustawiamy w ten sposób, by łopatki cały czas przylegały do fotela. Powinnyśmy także ułożyć ręce na kierownicy w pozycji ‘za piętnaście trzecia’ i sprawdzić, czy możemy swobodnie nią manewrować. Pamiętajmy, dłonie trzymające kierownicę nie znajdowały się powyżej linii barków.

Zagłówek

Ostatnim elementem jest zagłówek. Jego szczyt powinien znajdować się na wysokości potylicy, a więc nieco poniżej wierzchołka głowy. Jeżeli dobrze ustawimy fotel, będziemy miały pewność, że zapewniłyśmy sobie maksimum bezpieczeństwa, a także poczucie komfortu przez całą podróż.