Samochód do jazdy pod wodą?

Nawet najlepszy i najdroższy samochodów zawsze będzie miał ten sam problem – woda. Czy są samochody, które potrafią sobie z tym poradzić?

Czym jest amfibia? To pojazd, który potrafi poruszać się zarówno po lądzie jak i po wodzie. To jasne. A co powiecie na Rinspeed sQuba?

Rinspeed to szwajcarska firma zajmująca się tuningiem samochodów a także ich produkcją. To jeden z najbardziej zwariowanych tunerów. sQuba to szczególny rodzaj amfibii, gdyż potrafi poruszać się nie tylko na wodzie, ale także pod wodą! Pod jej maską nie znajdziemy zatem silnika spalinowego, którego zalanie groziłoby unieruchomieniem pojazdu, a jednostki elektryczne. Podczas jazdy po zwykłej drodze silniki mają moc 37 KM, a napęd przekazywany jest na tylną oś. Po zanurzeniu się do wody, załączają się kolejne silniki, dzięki czemu na wodzie można osiągnąć prędkość 6 km/h, zaś pod wodą – 3 km/h.

Rinspeed Squba to w zasadzie Lotus Elise zdolny do nurkowania. Wydawać by się mogło, że zamknięte nadwozie byłoby bardziej odpowiednie w przypadku samochodu, który ma nurkować. Rinspeed zapewnia jednak, że w takim przypadku uchylenie drzwi pod ciśnieniem wody byłoby praktycznie niemożliwe. W tym aucie wystarczy zatem tylko odpiąć pas i można swobodnie wydostać się na zewnątrz. Wnętrze jest oczywiście odporne na działanie wody, a jego głównym elementem wyposażenia są zbiorniki z tlenem i akwalungi dla załogi. Co ciekawe, dzięki specjalnym komorom wypełnionym pianką, Squba może także swobodnie unosić się na powierzchni wody.