Relacja z rajdu Barbórki

0

Zapach spalin, pisk kół i widok iskier spod kół, czyli Rajd Barbórka 2012 z wielkim przytupem..

To był niesamowity weekend, którym właściwie żyję do dziś. Sobota była mroźna i długa, ale za to ile dostarczyła emocji, a przede wszystkim adrenaliny!

1. grudnia rozpoczął się wprost idealnie. Duża ilość moto-rozrywki i to właściwie w pełni rasowej. Kultowy już Rajd Barbórki zgromadził całą rzeszę fanów. Co ciekawe imprezę uświetniły gwiazdorskie nazwiska: Marzena Chełminiak, Maciej Orłoś, Mariusz Czerkawski, a przede wszystkim bohater ostatniego spektakularnego bicia rekordu: Felix Baumgartner. Wśród czołówki polskich kierowców znalazły się 3 kobiety za kółkiem oraz 11 po prawej stronie w roli pilota. Jak zwykle ogromną furorę wywołała ukraińska modelka, Inessa Tushkanova, która ruszyła z 36. numerem w Mitsubishi Lancerze. To był już trzeci raz 26-latki w rajdzie. Były i zupełnie kobiece załogi w składzie Klaudia Podkalicka i Joanna Madejz numerem 53. Oraz Magdalena Wilk i Jolanta Żuk z 97. W klasie 1. zespół Wilk – Żuk Rally Team zajął 11. miejsce natomiast w klasie 3. – Inessa Tushkanowa 28., a Klaudia Podkalicka z Joanną Madej – 42. Ogromne brawa dla dzielnych Pań!

Warszawskie OSy

Rajd Barbórki opanował Warszawę na Cytadeli, Służewcu, Bemowie i ul. Karowej. Wielkimi zwycięzcami pierwszego odcinka okazali się: Łukasz Byśkiniewicz, Aron Domżała oraz Tomasz Kasperczyk. W klasie drugiej na podium stanęli Jan Chmielewski, Radosław Raczkowskii Tomasz Gryc. Jednak największe starcie, które odbyło się na Bemowie zakończyło się zwycięstwem dla Tomasza Kuchara, Michał Sołowow i Michał Kościuszko.

Asy na Karowej – walka o miano króla Barbórki

Niekwestionowanym królem wyścigu okazał się Kajetan Kajetanowicz, który dzięki półtora sekundowej przewadze nad Tomaszem Kucharem, po raz drugi z rzędu wygrał Kryterium Asów na Karowej. Jego bezbłędna jazda wyniosła go na pierwsze miejsce podium. Drugie miejsce Kuchara również zasługuje na podziw, tym bardziej, że gonił go i uplasował się na trzecim miejscu trzykrotny mistrz Europy, Włoch Luca Rossetti. To było piękne zakończenie.

KRYTERIUM ASÓW KAROWA:

I Kajetan Kajetanowicz, Jarosław Baran (Subaru Impreza)
II Tomasz Kuchar, Daniel Dymurski (Subaru Impreza)
III Luca Rossetti, Matteo Chiarcossi (Peugeot 207)

Podsumowując całość: było fantastycznie. Już dawno nie cieszyłam się jak dziecko widząc tyle pięknych samochodów i takiej jazdy. Dopisali kierowcy i ich piloci oraz kibice, którzy dopingując podkręcali całą atmosferę. Po raz szósty zwycięzcą 50. Rajdu Barbórka został Tomasz Kuchar, który o mały włos nie przegrał z Sołowowem. Po doliczeniu regulaminowej kary dla załogi z Forda Fiesty WRC, ekipa po stracie 3,5 sekundy spadła na drugie miejsce. Ostatnie miejsce podium w końcowej klasyfikacji generalnej rajdu zajął Michał Kościuszko, tracąc do zwycięzcy 10,51 sekundy. To był piękny pokaz starci tytanów. Oby takich więcej i częściej.

Tekst: Angelika Rusiecka