Sporty motorowe to pasja ogromnej rzeszy wielbicieli szybkiej jazdy. W większości przypadków, zmagania zawodników uprawiających takie dyscypliny, oglądamy jednak przed telewizorem lub na trybunach. Co jednak jeśli chcielibyśmy poczuć adrenalinę podczas wyścigu na własnej skórze? Amatorzy również mogą się ścigać na torach, choć nie zawsze do wyścigów dopuszczany jest każdy, kto akurat ma na to ochotę. Czasem wzięcie udziału w tego typu wydarzeniu wymaga nieco przygotowań i pewnych inwestycji, ale na pewno warto.
Karting – rozrywka dla każdego
Karting to jedna z dyscyplin wchodzących w skład sportów motorowych. W kartingu, zawodnicy ścigają się w gokartach, czyli specjalnych pojazdach, którymi jeździmy na torze bitumicznym. Tak naprawdę, karting jest doskonale znanym w Polsce sportem. Wystarczy dobrze poszukać, aby w naszym mieście lub jego okolicach, znaleźć działający tor kartingowy. Każda chętna osoba może wypożyczyć sobie gokart na określoną ilość czasu i wyszaleć się na torze. Jest to świetna rozrywka, która nie zrujnuje naszego budżetu, a do tego zapewni nam mnóstwo świetnej zabawy w gronie przyjaciół albo rodziny.
Z prowadzeniem pojazdu poradzi sobie naprawdę każdy. Jego obsługa jest wyjątkowo prosta, a tory są przygotowane w taki sposób, aby zapewnić nam pełne bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z najlepszych sportów motorowych dla wszystkich początkujących kierowców.
Sporty samochodowe – dla miłośników czterech kółek
Co jeśli zwykła jazda samochodem nam nie wystarcza oraz z wypiekami na twarzy oglądy i czytamy relacje z wyścigów na Polsat Sport albo innych portalach motoryzacyjnych? Cóż, w przypadku sportów samochodowych droga od marzenia do wyścigu na torze jest już nieco dłuższa. Osoby nieposiadające żadnej licencji sportów samochodowych mogą wziąć udział w tak zwanych Konkursowych Jazdach Samochodem. Imprezy te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego jest duża szansa, że są one organizowane również w Twojej okolicy.
Informacje na temat tego typu wydarzeń można uzyskać w niemal każdym automobilklubie. Warto też zostać członkiem takiej organizacji, jeśli planujemy dłuższą przygodę z wyścigami samochodowymi. W KJS może wziąć udział każda osoba, która posiada prawo jazdy. Warunkiem jest posiadanie kasku, który trzeba założyć na czas przejazdu. W samochodzie może się znajdować kierowca oraz pilot, który musi mieć ukończone 17 lat. Udział w imprezie jest też oczywiście płatny, a jego koszty mogą się wahać od 50 do 150 złotych. Nie są to szczególnie duże wymagania, dlatego osoby, które kręci ten sport, mogą spróbować w nim swoich sił.
Sporty motocyklowe – dla prawdziwych pasjonatów
Podobnie jak w przypadków samochodów, aby wziąć udział w wyścigach motorowych, trzeba spełnić pewne warunki. Wiele zależy tutaj od samych organizatorów, ale zazwyczaj wymagają oni od uczestników amatorów dokumentu potwierdzającego zdolność do uprawiania sportów motorowych, opłacenia odpowiedniego ubezpieczenia, czy też pozytywnie zdanego egzaminu, który potwierdza znajomość zasad obowiązujących na torze. Oczywiście w tym przypadku również jest konieczne uiszczenie stosownej opłaty, której wysokość jest różna w zależności od imprezy, w jakiej zdecydujemy się wziąć udział.