Automatyczna skrzynia biegów – wady i zalety

samochodBardzo dużo osób, które stoją przed koniecznością wymiany samochodu na nowy lub kupna pierwszego samochodu, decyduje się na to, aby wybrać taki, który posiada automatyczną skrzynię biegów. Dla wielu kierowców przesiadka na popularny automat to znaczące ułatwienie, większa przyjemność jazdy. Dlaczego automatyczne skrzynie biegów są tak popularne i jakie są ich największe zalety, wady?

Kupno samochodu zdecydowanie nie jest łatwym zadaniem. Musimy brać pod uwagę bardzo dużą ilość kwestii, wśród których należy wymienić:

– typ pojazdu,
– moc silnika,
– spalanie,
– wielkość bagażnika,
– miesięczne koszty utrzymania.

Samochody, które są wyposażone w automatyczne skrzynie biegów, z roku na rok cieszą się stale rosnącą popularnością. Kierowcy, którzy preferują ten rodzaj skrzyni biegów przekonują, że są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, pozwalają na znaczące zwiększenie komfortu jazdy.

Jakie są najważniejsze zalety automatycznej skrzyni biegów?

Najważniejsze zalety posiadania automatycznej skrzyni biegów to:

– zdecydowanie większa szybkość działania,
– bardzo płynna zmiana biegów,
– większe bezpieczeństwo jazdy dzięki trzymaniu kierownicy dwoma rękoma,
– optymalizacja jazdy w różnych warunkach, zwłaszcza miejskich.

Jeśli dużo jeździmy po mieście, zależy nam na płynnej jeździe, warto rozważyć zakup takiego auta.

Jakie są najważniejsze wady automatycznej skrzyni biegów?

Każde rozwiązanie, które stosowane jest w samochodzie, z oczywistych względów może mieć swoje plusy i minusy. Automatyczne skrzynie biegów również mają swoje wady, wśród nich możemy wymienić:

– zwiększone zużycie paliwa (obecnie ma to szczególne znaczenie),
– wyższe koszty użytkowania pojazdu,
– bardziej skomplikowana diagnostyka oraz naprawa,
– większa usterkowość,
– wyższe koszty naprawy,
– problemy z uzyskaniem odpowiedniej jakości części,
– problemy ze znalezieniem odpowiedniego serwisu do naprawy automatów.

Kupno samochodu, który jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów powinien być oczywiście dobrze przemyślany. Wiele zależy od tego, jak nowoczesne auto kupimy. Różnice w jakości konstrukcji mogą być znaczące, starsze modele mogą się charakteryzować większą awaryjnością.

Duże znaczenie mają oczywiście również umiejętności samego kierowcy. Prawidłowe użytkowanie automatycznej skrzyni biegów pozwoli na zachowanie optymalnych warunków pracy, mniejszą usterkowość, a także awaryjność, jak również możliwość uniknięcia serwisu.